VIDEO Pro Infrastructura: Dovada ca Loturile 3 si 4 din A10 Sebes - Turda sunt perfect functionale. CNAIR tergiverseaza deschiderea a 28,75 km de autostrada, in timp ce pe drumul national paralel (DN1) a avut loc chiar aseara un accident grav!

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 16:19 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Autostrada Sebes - Turda lot 3 si 4, din masina (februarie 2018)
Foto: Captura YouTube
Autostrada A10 intre nodurile Turda si Aiud este pregatita pentru a primi traficul rutier, sustine Asociatia Pro Infrastructura, publicand o filmare de la bordul unei masini realizate vineri dimineata. Pozitia API vine dupa ce CNAIR a anuntat ca nu face receptia Lotului 4 pentru ca lucrarile nu ar fi gata. Compania de Autostrazi "tergiverseaza receptia si deschiderea a 28,75 km pe loturile 3 (Tirrena Scavi) si 4 (Porr), desi se poate circula in perfecta siguranta cu viteza maxima permisa pe autostrada", sustine ONG-ul care arata ca pe DN1 paralele cu autostrada nedeschisa a avut un accident grav chiar joi seara.

"Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere tergiverseaza receptia si deschiderea a 28,75 km pe loturile 3 (Tirrena Scavi) si 4 (Porr), desi se poate circula in perfecta siguranta cu viteza maxima permisa pe autostrada atat pe tronsonul Decea-Turda, precum si pe Decea-Aiud, acesta din urma fiind gata inca de la finalul lunii noiembrie 2017", sustine Asociatia Pro Infrastructura.

"In cadrul discutiilor din ultimele luni dintre CNAIR, constructorul Porr si consultantul de pe lotul 4, data pentru efectuarea receptiei la terminarea lucrarilor pe acest contract a fost stabilita pentru ziua de ieri, 15.02.2018. Constructorul a confirmat in repetate randuri aceasta data, asumandu-si ca va finaliza in timp util lucrarile supuse receptiei. CNAIR a promis ca va efectua testele necesare prin CESTRIN si ca se va prezenta cu rezultatele obtinute pe 15.02.2018. Insa ieri oficialii CNAIR nu au ajuns pe santier", sustine ONG-ul care monitorizeaza proiectele de infrastructura.

"Lucrarile aferente autostrazii au fost finalizate. Porr si-a respectat partea de intelegere. Ce a facut CNAIR? In stilul caracteristic din ultimul an, a lipsit, nu a trimis nicio notificare in acest sens si a demonstrat inca odata ce partener "serios" este statul roman. Coincidenta sau nu, zilele acestea, consultantul platit de CNAIR a inceput sa "gaseasca" diferite defecte pe tronsonul de autostrada, cum ar fi un podet de beton neconform de pe drumul de intretinere, un gard de protectie netensionat si alte nimicuri (care, chiar daca ar fi probleme reale, pot fi rezolvate dupa ce se da drumul la trafic).", sustine API.

"In timp ce CNAIR incearca sa intimideze constructorul folosindu-se de consultant, cautand nod in papura si intarziind nejustificat deschiderea circulatiei, pe drumul national paralel (DN1) a avut loc chiar aseara un accident grav! In imaginea capturata de pe Waze (atasata mai jos) puteti observa lungimea coloanei de masini care s-a format. Acest lucru nu s-ar fi intamplat daca autostrada ar fi fost deschisa!", mai precizeaza asociatia.

Filmare realizata de Asociatia Pro Infrastructura pe Loturile 4 si 3 din A10 Sebes - Turda:



Compania de Drumuri:  Pe Lotul 4 din Autostrada A10 Sebes - Turda mai sunt lucrari de executat. Receptia ar putea fi facuta in luna martie

HotNews.ro a scris miercuri ca joi ar urma sa se faca receptia Lotului 4 al Autostrazii Sebes - Turda, lucrarile fiind in mare parte finalizate. Compania de Drumuri a infirmat, insa, joi informatia ca receptia ar urma sa aiba loc, sustinand ca lucrarile nu sunt de fapt gata.

"Oficial nu a fost vorba niciodata sa facem receptia in februarie. Asteptam, ca de obicei, ca antreprenorul si consultantul sa ne anunte oficial ca s-au incheiat lucrarile si abia de atunci noi declansam procedura de receptie", a declarat pentru HotNews.ro purtatorul de cuvant al CNAIR, Alin Serbanescu.

"In prezent, nu sunt finalizate toate lucrarile care sa asigure siguranta. Lipsesc garduri montate, nu sunt finalizate taluze, santuri sau drumuri tehnologice", a spus reprezentantul CNAIR.

"Recomandarea consultantului a fost sa discutam despre procedura de receptie abia in luna martie cand aceste lucrari ar putea fi gata. Receptia nu se va face decat cand toate aceste lucrari vor fi gata. Inspectia pentru receptie se va face probabil in luna martie", a mai spus Serbanescu.

In urma cu o zi, Asociatia Pro Infrastructura acuza ca oficialii CNAIR nu vor face receptia Lotului 4, "desi este practic finalizat si se poate circula pe autostrada in conditii de maxima siguranta".

CNAIR a refuzat la inceputul anului sa faca receptia si pe Lotul 3 / Circulatia duritera poate fi deschisa doar daca ambele loturi sunt gata

La inceputul lunii ianuarie o comisie a CNAIR a refuzat sa faca receptia celor 12 km de autostrada de pe Lotul 3, desi acestia era finalizati inca din decembrie 2017. Fara acest lot circulatia rutiera pe Lotul 4 adiacent nu ar putea fi deschisa.

Compania de Drumuri sustine ca refuzat receptia pentru ca ar fi gasit neconformitati, insa consultantul proiectului care a avizat lucrarile efectuate este tocmai Directia Drumuri si Poduri Cluj, in subordinea CNAIR.

Oficialii CNAIR sustineau ca nu erau intrunite elementele pentru siguranta rutiera - "exces de bitum" sau "elemente de planeitate executate neconform" sunt cateva dintre neconformitatile indicate.

Vezi aici detalii despre autostrada A10 Sebes - Turda pe pagina proiectului din sectiunea in care HotNews.ro monitorizeaza marile proiecte de infrastructura:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7085 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    La plesneala (Vineri, 16 februarie 2018, 16:28)

    Caligula [utilizator]

    Probabil ca nu au un contract pentru dezapezire, sau il au numai de forma. De aia se amana pana in martie.

    Cu un parlament functional, cineva s-ar fi sesizat si ar fi avut loc audieri acolo. Dar parlamentarilor romani, le e mintea la alceva...
    • +22 (26 voturi)    
      nop (Vineri, 16 februarie 2018, 16:43)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Nu e vorba de contract de dezapezire...nu au bani ca sa plateasca constructorului aici e problema.Ca prima data statul plateste si apoi UE iti returneaza banii, dar aia ii returneaza dupa ce verifica adica peste n luni.Guvernu e disperat dupa bani ca nu sunt nici de plata a salariilor aici e problema.
      • -6 (10 voturi)    
        Neumark, intre serviciu si datul la zapada (Vineri, 16 februarie 2018, 22:25)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Cum sa nu fie ? Doar au bancile... acelea pe care frunte de ogor le ameninta acum cateva saptamani. Acum sunt bune, s-au razgandit.
        Poate da si Soros ceva la milogii astia, daca stiu sa ceara.
        Evident, daca mai are bani dupa manifestatiile de 70+ insi.
      • -8 (12 voturi)    
        Pro Infrastructura = amatori, neprofesioniști. (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 0:42)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Pro Infrastructura este un grup de amatori. Nu au studii de specialitate în domeniul construcției de șosele, poduri, cai ferate, etc.. Valoarea comentariilor făcute de ei este la fel de mare ca a vorbelor unui aeromodelist care își da cu părerea despre performantele ultimului avion de lupta chinezesc, american sau rusesc.

        Nivelul discuțiilor pe forumul Pro Infrastructura este deosebit de scăzut. Titlul prezentului articol își are originea în mocirla de pe situl respectiv:

        Citat: "CNAIR tergiverseaza deschiderea a 28,75 km de autostrada, in timp ce pe drumul national paralel (DN1) a avut loc chiar aseara un accident grav!"

        Pe drumul paralel cu orice autostrada deschisa din Romania a avut loc în ultimele trei-patru zile un accident grav. Chiar dacă se va da drumul la circulație, pe loturile 3 și 4 din A10 Sebes - Turda, în fiecare săptămâna pe șoseaua veche se vor întâmpla accidente serioase.
        • +7 (9 voturi)    
          Interesanta logica... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 8:14)

          /./ [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          va invata la partid tovarase ??Trebuie sa iti spun tovaras pt ca se vede din avion ca asta esti.Te platesc bine pentru asta tovarase???Nu iti este putin rusine de ceea ce faci ???Remuscari de constinta ???Probabil ca nu.Aici nu discutam de cat de profesionisti sau amatori sunt acei oameni, aici discutam de niste lucruri evidente care se vad si de pe LUNA.Autostrada e finalizata dar guvenul nu are bani pentru investitii.Cum zicea un tovaras inca in viata ??Am fost votati pt pensii si salarii mai mari nu pt autostrazi.Eu zic sa mergi frumos pe forumurile de la A3, Romania TV si lista poate continua unde poata reusesti sa prostesti pe cineva.Aici e cam dificil, IQ-ul cititorilor este cu mult peste al vostru TOVARASI.
  • +13 (17 voturi)    
    spaga!!!! (Vineri, 16 februarie 2018, 16:55)

    pardalian [utilizator]

    Nu uitati ca traim in regimul psd. Toto psd a numit si seful CNAIR. Cautati pe google ca sa vedeti ce competent este. Cu o mutra de valutist de Ferentari, probabil inca asteapta spaga de la constructor ca sa le semneze acceptanta.
    • +7 (9 voturi)    
      Sa ii dea spaga, de ce nu! (Vineri, 16 februarie 2018, 18:14)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Sa anunte DNA-ul intai si sa incerce sa-i dea spaga. Eu sunt pentru. Mai pleaca unul nul de la CNAIR...
  • +10 (10 voturi)    
    Motivul ? (Vineri, 16 februarie 2018, 16:57)

    micul_licurici [utilizator]

    Care este cu adevarat motivul pentru care nu vor sa receptioneze lucrarea ??
  • +9 (9 voturi)    
    pai bine... (Vineri, 16 februarie 2018, 17:19)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Si de ce fac asta? Care-i motivul?
    • +9 (11 voturi)    
      Pentru ca pot (Vineri, 16 februarie 2018, 19:20)

      Liv0007 [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      si pentru ca ei nu au niciun interes ca tara asta sa se dezvolte. Oamenii trebuie sa ramana cat mai flamanzi si sa se bata pe o sticla de ulei de la stapan.
    • +10 (12 voturi)    
      Pentru ca pot (Vineri, 16 februarie 2018, 19:31)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      O fac pentru ca pot, pentru ca nu ii trage nimeni la raspundere. Lotul 3 nu l-au deschis pentru ca nu era gata lotul 4, asa ca au inventat niste motive false, acum ca e gata lotul 4 nu pot deschide lotul 3 fara sa reconoasca ca motivele erau false.
  • +13 (15 voturi)    
    atata poate PSD (Vineri, 16 februarie 2018, 18:46)

    levierul [utilizator]

    PSD nu este in stare nu sa faca autostrazi, dar nu e in stare nici macar sa le dea drumul celor noi.
    Sa va aduc aminte celor care v-ati vandut pe o galeata si o sticla cu ulei, PSD a promis 2020Km - Dan Sova perioada 2014-2022. Inca ar mai fi timp sa realizati de 100 de ori mai putini
    • +4 (4 voturi)    
      Autismul la litera (Vineri, 16 februarie 2018, 22:27)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Ar trebui intors in timp cu o De Lorean si facut in asa fel incat multi sa nu se nasca. prin cateva crime impiedicam multe altele.
      Doar o idee.

      Daca tot sunt autist...
  • +11 (13 voturi)    
    PSD plătește când dorește (Vineri, 16 februarie 2018, 18:46)

    dorul [utilizator]

    La recepție trebuie să dai banul dacă oamenii și-au făcut treaba.
  • +8 (10 voturi)    
    Mult mai grav este (Vineri, 16 februarie 2018, 18:50)

    marsur [utilizator]

    faptul ca o adunatura de politiicieni corupti fac regulile impotriva noastra , Daca ar putea ar tine louturile pana la alegerile din 2019 si sa le deschida atunci . In timp ce oamenii mor pe sosele ..... Pe langa faptul ca sunt hoti acum comit crime impotriva chiar a celor care i-au votat .
  • +6 (8 voturi)    
    Probabil ca nu au banii care trebuie (Vineri, 16 februarie 2018, 19:13)

    URD [utilizator]

    sa-i plateasca la receptia preliminara iar constructorul nu le da spaga promisa.
  • +7 (9 voturi)    
    AM O MARE RUGAMINTE LA PRO INFRASTRUCTURA (Vineri, 16 februarie 2018, 20:46)

    schroedinger [utilizator]

    Este posibil sa masurati latimea benzilor de cirulatie?
    De asemenea, as dori sa stiu ce spatiu exista de la marcajul din stanga al benzii a 2-a pana la parapetul de protectie?! Aici clar nu este respectata nici o norma europeana sau standard romanesc (care o mai fi in vigoare!).
    Aceeasi furaciune s-a facut si pe Sibiu Deva!
    • +6 (10 voturi)    
      Raspuns (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 0:40)

      frunzaverde [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Benzile au 3.75m latime, conform cu normativul PD162 folosit in Romania. Latimea benzilor este extrem de generoasa la nivel european - multe tari folosesc benzi de mers de 3.65 m (Marea Britanie), 3.5 m (Franta, Olanda, Danemarca) sau chiar 3.25 m (Suedia, Norvegia). Parapetele median e plasat la 50 cm de marginea benzii interioare. Este o practica abandonata in multe alte tari, care vine din epoca in care mediana era verd. De la distanta aceasta, foarte mica, vine claustrofobia si senzatia de ingustime. Aceasta e exacerbata de folosirea de profile foarte grele de parapete, de asfaltarea medianei (spatiul verde reduce senzatia de aproape), de generalizarea grilelor antiorbire etc.. Aceasta practica e similara cu cea din Italia, unde soferii, la fel, se plang de claustrofobie. Si nu e de mirare ca standardul a fost copiat din Italia, foarte multe firme din Romania sunt italiene, si au venit cu propriile practici, de-acasa, care au fost transmise CNAIR, care, nestiind de alte solutii, le-a implementat in normative.
      In tarile in care se practica asfaltarea medianei, cele doua randuri de parapete median sunt, de obicei, puse pe mijlocul medianei, lasandu-se mult mai mult spatiu de revenire, si reducand senzatia de care vorbiti.
      • -1 (5 voturi)    
        IA DU-TE SI MASOARA! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:55)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui frunzaverde

        Cred ca vorbesti din carti!
        Mergem sa masuram impreuna pe Sibiu - Deva?!
        Stiu si eu normele europene.
        Eu n-am nici o claustrofobie, doar fac o comparatie cu ce gasesc imediat dincolo de granita in HU.
        Ca sa nu mai spun de paletelele acelea nenorocite, antiorbire care stau in orice pozitie numai vertical nu!
        Banda a 2-a cred ca are max. 3 m! Masuram?!
      • 0 (4 voturi)    
        SI UITATA-TE SI IN FILMUL PREZENTAT... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:58)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui frunzaverde

        Daca spui ca de la linia din stanga pana la parapet sunt 50 cm, este momentul sa consulti un oftalmolog!
  • +2 (2 voturi)    
    parca (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 1:32)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    parca in raport se vorbea de strat asfaltic neconform etc. cand e nou poate nu e o problema, dupa 3 luni de la darea in folosinta in stadiul actual , ar urla lumea la fel ca acum...

    s-a facut o contra-expertiza, sau contra-expertiza e datu' cu masina?
  • +3 (3 voturi)    
    Motivele? (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 9:52)

    ww [utilizator]

    Primul motiv pt care pdsr refuza receptionarea loturilor este acela de a intarzia cu orice pret dezvoltarea infrastructurii din Romania. In al doilea rand, sa nu uitam ca vorbim de o autostrada din Transilvania, situata intre Sibiu-Alba si Cluj, unde saptamanal au loc proteste impotriva neo-bolsevismului pedeserist. Daca era la Teleorman probabil panglicile erau taiate inainte de trasatul drumului si de montatul parapetilor.
    Apoi, pedesereu vrea sa-si arate muschii si sa inteleaga toti ca sunt bine tratate doar firmele sale de casa, nu oricine a prestat servicii pt statul roman. Prin astfel de metode trebuie indepartati toti investitorii seriosi care pe viitor ar dori sa mai participe la licitatii.
    De asemenea, trebuie inteles ca autostrazile, la fel ca orice mega-lucrare de infrastructura din Romania, nu pot fi realizate repede si bine (cine a vazut cum s-au miscat constructorii pe acest traseu stie despre ce vorbesc).
    Autostrazile trebuie sa fie si pe viitor surse de imbogatire pe seama calitatii cu care sunt executate, vezi Nelu Iordache care si-a luat avioane si vapoare dintr-o autostrada pe care nu mai vroia s-o termine. A trebuit sa-l aresteze DNA pt ca lucrarile sa poata fi reluate.
    Foarte probabil tronsoanele in discutie vor fi deschise doar dupa ce constructorul va actiona in instanta statul roman. Evident, oalele sparte le vom plati tot noi, "fraierii", cum am platit FNI-ul, bancile falimentate si cam toate matrapazlacurile pdsr de dupa 1989.
  • 0 (0 voturi)    
    daca se da drumul.... (Duminică, 18 februarie 2018, 15:15)

    Walking_dead [utilizator]

    .... va fi teroare pe DN68A intre Deva si Margina. Pe acesta protiune ar trebui concentrata toata capacitate de constructie, dar iar se gindeste cu fundul.