Primul tronson care va lega Autostrada Transilvania de granița cu Ungaria. Compania de Drumuri a semnat contractul pentru 5 km de autostradă lângă Oradea spre Borș

de Victor Cozmei     HotNews.ro


A3 Bors - Biharia, autostrada Transilvania la granita cu Ungaria
Foto: Hotnews
Aproximativ 5,3 km din Autostrada Transilvania, de la Biharia până la Borș, la granița cu Ungaria, vor fi proiectați și construiți pentru circa 28,5 milioane de euro. Compania de Autostrăzi anunță că a semnat contractul cu o asociere condusă de Trameco SA care va avea termen 19 luni pentru proiectarea și execuția lotului, iar garanția va fi de 10 ani.

„Operatorul economic care va realiza proiectarea și execuția Lotului 3 este ASOCIEREA TRAMECO SA - VAHOSTAV SK AS - DRUMURI BIHOR SA - DRUM ASFALT SRL - EAST WATER DRILLINGS SRL. Valoarea contractului este de 134.221.397,72 LEI fără TVA, echivalentul a 28,5 milioane Euro fără TVA, având un cost/ km de 5,3 milioane euro fără TVA”, anunță Compania de Drumuri (CNAIR).

Lotul 3 (5,35 km), reprezentând subsecțiunea 3C3 se întinde între localitățile Biharia și Borș (km 59+100 – km 64+450) și se desfășoară într-o zonă de câmpie, ce se înscrie între localitățile Biharia, Satu Nou și granița Româno - Maghiară, intersectând la nord de localitatea Biharia drumul național DN 19 (Oradea - Satu Mare), la km 59+614, după cum notează CNAIR

La km 59+875 este prevăzut un nod rutier, respectiv nodul Biharia, cu 5 bretele și 3 pasaje. În apropierea acestui nod rutier se află calea ferată CF 402 Oradea - Satu Mare, pe care o intersectează la km 60+066. Traseul aferent lotului 3 se termină la granița Româno - Ungară, la km 64+450.

Specificații tehnice:

Noduri rutiere: km 59+875 - nodul Biharia

Principalele Poduri și Pasaje:

1. Pasaj pe autostradă peste DN 19 la km 59+614,85 - deschidere: 21 m

2. Pasaj pe bretea peste DN 19 la km 59+615 - în afara autostrăzii - deschidere: 21 m

3. Pasaj pe autostradă km 59+877 - 3 deschideri: 15+21+15 m

4. Pasaj pe autostradă peste CF Ia km 60+067 -3 deschideri: 21+21+21m

5. Pasaj pe drum de exploatare peste autostradă la km 63+-246 - 4 deschideri: 15+21+21+15 m



Citește și:




Citeste mai multe despre   


















12165 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Romanica (Joi, 13 decembrie 2018, 14:04)

    arpi [utilizator]

    5 km.. Va dati seama ???? Vai mama noastra...
    • +9 (9 voturi)    
      tare (Joi, 13 decembrie 2018, 16:05)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Pacat ca nu liciteaza cate 500m!
    • +9 (9 voturi)    
      asa zis si eu.... (Joi, 13 decembrie 2018, 16:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      am ajuns de rasul curcilor sa ne bucuram de 5.5km de autostrada....
  • +22 (22 voturi)    
    O sa-i depasim pe unguri (Joi, 13 decembrie 2018, 14:19)

    Val_P [utilizator]

    Pai ungurii in 2020 vor avea 2.500 km de autostratda, Noi vom avea cu 5.000 de metri mai mult, Concluzia: i-am luat si de data asta.
    • +4 (4 voturi)    
      Moldova (Joi, 13 decembrie 2018, 18:58)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Val_P

      Moldova nu are nici 5 metri de autostrada deși a tot votat PSD - USL - PDSR - FSN timp de 22 de ani din cei 29 de la revoluție.
      • 0 (0 voturi)    
        Votul si banii. (Vineri, 14 decembrie 2018, 7:34)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Votul e una banii sunt alta.
        Moldova vine cu voturi- si inghite bani- nu produce.
        Eu as da drept de vot proportional in raport cu taxele platite.
        Sa nu imi determine mie soarta turma de asistati social, care voteaza pe sarmale si bere.
  • +15 (15 voturi)    
    preturi de Romania (Joi, 13 decembrie 2018, 14:39)

    MihaiG [utilizator]

    28 milioane de euro pentru 5 km de autostrada in zona de campie?
    • +1 (11 voturi)    
      dar de 1.5 miliarde dolari (Joi, 13 decembrie 2018, 16:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

      pentru 48 km ce parere ai???/ E vorba de autostrada Bechtel.
      • +5 (7 voturi)    
        intreaba pe Nastase (Joi, 13 decembrie 2018, 16:40)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        vezi ce zice
      • -7 (13 voturi)    
        shhhh (Joi, 13 decembrie 2018, 18:12)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu te lua de americani pe site-ul asta ca ai pus-o. Esti psdist, rusofil si orice din gama.
        • +6 (6 voturi)    
          Tu parca stiai cum e americanu (Joi, 13 decembrie 2018, 18:52)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Frate, frate, dar daca pot sa te fac, adica daca esti fraier, te fac. Behtel a facut parca o autostrada brici pe la albaneji...dar nah, pt ei nu a negociat Bonbo.
  • +14 (20 voturi)    
    :) (Joi, 13 decembrie 2018, 14:48)

    strategy [utilizator]

    perfect, Oradea va avea autostrada pana la partiile din Austria. Si daca reuseste alianta Vestului o conexie mai buna intre judete, poate mutam capitala unde trebuia sa fie multa vreme ca sa scapam de Teleormanistan.
  • +15 (23 voturi)    
    maxim (Joi, 13 decembrie 2018, 15:16)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Ungurii ajung anul viitor la granita, noi nici cu aia 5km n-o sa fim gata cand ei leaga estul de vest.
    Prin 2040 poate avem si noi autostrada de la est la vest, desi ma indoiesc. Anul viitor va fi crunt, 2020 va fi tragic. Dar daca nu ne-am invatat lectia cand Boc a redresat porcariile lasate in urma de guvernarea USL-ista de atunci, o sa ne-o traga Dragnea&Co din nou, si din nou, si din nou, ca o cerem si ii tot votam.

    Pardon, o sa v-o traga fiindca eu n-o sa mai fiu pe aici. Dar nici nu voi sta in frig pe la cozi ca sa votez pentru idiotii din tara care nu-s in stare sa mearga la vot o data la 4 ani.
    • -21 (27 voturi)    
      ce-a facut ma boc ? (Joi, 13 decembrie 2018, 16:08)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      Sa te aud ? A scurs 1mld de euro pe filiera ANRP, a mai spart cateva miliarde la ministerul Elenei, asta a facut Boc. Ca in mentalul tau Ioane a ramasa ca a taiat salarii si pensii, e alta poveste.
      • +9 (11 voturi)    
        na taiat mah Boc salariile.. (Joi, 13 decembrie 2018, 19:45)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        ci bugetarii si le-au taiat, ca nu au mai fost productivi. de fapt cand dreaq au fost :)
  • +19 (19 voturi)    
    minunat (Joi, 13 decembrie 2018, 15:19)

    levierul [utilizator]

    Ai spune ca nu au pus frana ungurii la utiliaje si au mai facut o bucata la noi. Cam jenant.
    • +10 (10 voturi)    
      Genial (Joi, 13 decembrie 2018, 16:20)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Sincer, am ras bine de tot cand am citit ce ai scris.

      Partea cea mai misto este ca ai perfecta dreptate, dar uite, iar ma apuca rasu cand citesc despre frana ungurilor :)))))))
    • +6 (8 voturi)    
      La altii, in 5km abia ai urcat pe pod (Joi, 13 decembrie 2018, 18:02)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Dar nah, or fi fost fortati de sorosisti.
  • +4 (6 voturi)    
    astia stiu ce inseamna 5 km? (Joi, 13 decembrie 2018, 19:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    mai bine se lasa. mai mult incurca traficul cu peticele lor.
  • +6 (6 voturi)    
    Victorie.Noi suntem urmasii Romei la via lapidea (Joi, 13 decembrie 2018, 19:50)

    Plagarus [utilizator]

    Multe din drumurile nationale ce strabat azi RO au fost construite pe traseele romane, care la 254 d. Hr, adunau o retea toatala de aproximativ 12.000 km.
    Unguria are de sase ori mai multe autostrăzi decât noi, la o țară de 2, 5 ori mai mică
  • +4 (4 voturi)    
    si totusi (Joi, 13 decembrie 2018, 20:30)

    Casargoz [utilizator]

    de ce nu facem si tronsoane mai mici ? de 10m, de 100 de metri
  • +2 (2 voturi)    
    Ritmul melcului turbat (Vineri, 14 decembrie 2018, 1:07)

    Goguletz [utilizator]

    Pe mine ma da pe spate termenul de executie - 19 luni pt 5.35 km de autostrada? La ritmul asta, daca faci o regula de 3 simpla iti da ca pentru 1000 km de autostrada iti trebuie cam 3550 de luni, adica vreo 295 de ani. Suntem pe drumul cel bun :))