VIDEO Un om de afaceri din Suceava a construit primul și singurul metru de autostradă din Moldova și îndeamnă la un protest de solidaritate de 15 minute pe data de 15 martie

de Mugur Alexandru     HotNews.ro


Primul metru de autostrada din Moldova
Foto: Captura YouTube
Afaceristul sucevean Ştefan Mandachi, deținătorul unui lanț de magazine de tip fast-food, a construit primul și singurul metru de autostradă din Moldova. Într-un clip video de cinci minute în care este prezentat momentul construcției, afaceristul sucevean se prezintă și îndeamnă la un protest de solidaritate de 15 minute pe data de 15 martie la ora 15. Acesta susține că va suspenda timp de un sfert de oră activitatea tuturor restaurantelor și hotelurilor sale.



„Într-o conferinţă de presă susţinută luni, Ştefan Mandachi a spus că primul metru de autostradă este construit undeva între Voroneţ şi Putna şi va fi inaugurat pe 15 martie, la ora 15. El a precizat că iniţiativa sa este un gest de protest faţă de lipsa de interes a autorităţilor pentru construcţia de autostrăzi în România şi în mod special în zona Moldovei. Ştefan Mandachi a subliniat că metru de autostradă a fost construit de o firmă de specialitate şi a costat 4.500 de euro, fiind o mostră de cum ar trebui să arate o autostradă”, transmite Monitorul de Suceava.

„Ştefan Mandachi a subliniat că gestul său este unul personal, că nu face politică şi nu este membrul vreunui partid. Reamintim că omul de afaceri Ştefan Mandachi este cel care în luna februarie a împânzit ţara cu milioane de afişe cu mesajul „România vrea autostrăzi”, mai scrie publicația amintită.

Inițiativa omului de afaceri mai poartă și hashtag-ul #șîeu.

Și Asociația „Împreuna pentru A8”, una din vocile societății civile care a miltat în ultimii ani pentru construcția de autostrăzi în Moldova, s-a pronunțat că susține demersului lui Mandachi și va participa la inaugurarea metrului de autostradă din 15 martie.

Citește și:


Citeste mai multe despre   
















238141 vizualizari

  • +19 (37 voturi)    
    degeaba (Luni, 4 martie 2019, 16:14)

    DanBlinded [utilizator]

    daca nu se implica activ in politica, nu poate face multe. sper sa-si revizuiasca pozitia politica pasiva. Sa adere sau sa-si infiinteze un partid. Sau macar o candidatura independenta. Altfel, are impact mic.
    • +20 (32 voturi)    
      Nu sunt de acord. (Luni, 4 martie 2019, 16:52)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui DanBlinded

      Nu totul se face, si nu totul are impat numai, prin politica de partid. Implicandu-se in viata publica, orice om face politica. Politica inseamna viata cetatii, a comunitatii. Ce intelegi tu aici prin politica este de fapt administratie plus mecanismul electoral.

      Impact are si EDUCATIA, AFACERILE, CERCETAREA STIINTIFICA, ENTREPRENORIATUL, INVESTITIILE PRIVATE, ACTIVISMUL CIVIC, etc
      • +17 (21 voturi)    
        ooo da... (Luni, 4 martie 2019, 19:22)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        drept urmare... o durere acuta... a fost sesizata in cot ... de Dragnea in timp ce isi numara zecile
        de milioane euro furate.
        • +5 (7 voturi)    
          Asa este, dar povestea nu s-a terminat. (Luni, 4 martie 2019, 20:28)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Mai vedem noi ce-o sa numere el in final, si ce-o sa numaram si noi.
        • +11 (11 voturi)    
          Dar daca pe 25 nu mai platim taxele (Luni, 4 martie 2019, 21:11)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          ce oricum se duc pe apa sambetei...
          Intarziem prima data o saptamana, apoi o luna, apoi...
          • +10 (10 voturi)    
            Greva fiscala e o idee foarte buna (Marţi, 5 martie 2019, 7:08)

            ABBV [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Doar ca nu exista solidaritate aia e problema. Cu greva fiscala in 3 sapt. maxim 1 luna evacuezi guvernul.
            Dar cum pe rromani i doare in cot....
            • 0 (2 voturi)    
              De cati este nevoie?.. (Marţi, 5 martie 2019, 16:36)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

              Crezi ca trebuie sa faca greva fiscala gigel care ia minim pe economie, dorel platit la negru, taranul care traieste din agricultura de subzistenta, pensionarii si bugetarii?..
              Bugetul de stat are venituri foarte mici ca procent din PIB tocmai pentru ca foarte multi nu oricum nu contribuie.
            • 0 (0 voturi)    
              totale de acord (Marţi, 5 martie 2019, 19:11)

              kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

              doar ca nu vad sa faca greva firmele politicienilor si a altor angajati ai statului.
    • -14 (20 voturi)    
      De ce scade cursul? Ce se intampla? (Luni, 4 martie 2019, 18:05)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui DanBlinded

      In ultima vreme, cursul tot scade. Acum a ajuns la 4.73 de la un 4.80 cat era prin ianuarie. Ce se tot intampla si de ce nu se sesizeaza nimeni? Noi, cei care avem salariu in euro si depozite in euro suntem afectati + cei care exporta!
      • +10 (12 voturi)    
        aberezi (Luni, 4 martie 2019, 20:44)

        modream [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        N-a fost niciodata 4.8. Spui prostii. E foarte aproape de maximul atins. O sa-l depaseasca, dormi linistit.
  • -68 (72 voturi)    
    Ar trebui sa-i multumeasca (Luni, 4 martie 2019, 16:15)

    tony-s [utilizator]

    lui sfanta chiovesi care a bagat frica in toti functionarii de nimeni nu mai semneaza nimic ca sa nu-i ia dna.
    • +44 (52 voturi)    
      Saracii! (Luni, 4 martie 2019, 16:29)

      emilm [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Din cauza DNA-ului nu avem acum autostrazi! Am trait s-o aud si pe asta! Aia carora le e frica sa semneze ori sunt incompetenti, ori sunt hoti. In primul caz, le este frica sa semneze pentru ca nu cunosc legislatia; in al doilea caz nu semneaza pentru ca nu le iesi nimic.
    • +31 (37 voturi)    
      Daca nu vor sa semneze nimic de frica (Luni, 4 martie 2019, 16:32)

      cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Sa faca loc altora. Eu nu fac alpinism tot pentru ca imi e frica si de aceea nu sunt alpinist. Daca iti e frica sa iti faci meseria, gaseste-ti alta!

      Ceea ce spui tu e ca salariile VOR sa le incaseze, fara raspundere si, eventual, fara sa faca absolut nimic.
      • +1 (1 vot)    
        Era sa cad de pe scaun.. (Miercuri, 6 martie 2019, 3:29)

        Keni [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

        Cucuveauamov a spus ceva pozitiv? Wow! Chiar ca traim momente incredibile!
      • 0 (0 voturi)    
        M-am grabit, imi cer scuze! (Miercuri, 6 martie 2019, 3:30)

        Keni [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

        - nu am sesizat "r"-ul. e tarziu!
    • +24 (28 voturi)    
      ! (Luni, 4 martie 2019, 16:38)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Tony-s, troll nou antena rusiei?
      • +2 (2 voturi)    
        nu este de loc nou! (Marţi, 5 martie 2019, 9:54)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Doar si-a modificat un pic nickul, sperand sa ne pacaleasca!

        Tony_ruznacia era de mult cunoscut drept troll kaghebist!
    • +19 (25 voturi)    
      S-ar putea să aveți dreptate (Luni, 4 martie 2019, 16:46)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      ...și într-adevăr cruciada anti-corupție să fi împiedicat multe proiecte să meargă înainte sau să demareze.
      Dar vina nu e a DNA, ci a celor care nu pot funcționa fără Sf. Șpagă.
      Dacă ai un picior cangrenat cu care abia mai mergi, îl amputezi. O vreme n-o să mai poți merge deloc. Dar ești în viață, iar cu o proteză bună și ceva antrenament vei putea merge din nou, mai bine decât cu pidiorul cangrenat.
      • -12 (14 voturi)    
        Ei lasati (Luni, 4 martie 2019, 17:11)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        ca nu e nicaieri perfect, in mult-laudata china, de catre patronul fast-food-ului spartan, s-au prabusit poduri noi construite iar in italia portiuni de autostrada pe care nimeni nu le mai intretine/inspecteaza.
        • +8 (10 voturi)    
          Te lasam (Luni, 4 martie 2019, 20:42)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          dintr-un MiG.
      • +1 (3 voturi)    
        Tescovina... (Luni, 4 martie 2019, 23:11)

        brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Nu am mai baut o tuica de tescovina de pe vremea regretatului...
    • +20 (28 voturi)    
      Doua vesti proaste pentru tine: (Luni, 4 martie 2019, 16:54)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      1. Esti sarac cu duhul.
      2. Nu, imparatia cerurilor nu va fi a ta. Doar te-a pacalit cineva.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu inteleg? (Marţi, 5 martie 2019, 9:56)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Ce vrei sa spui?

        trolii kremlinisti posteaza pentru ca sunt platiti, acesat este jobul lor, ce treba are asta cu Mantuirea?

        In aceasi context, nu poti zice neaprat ca sunt saraci cu duhul: da, postarile lor sunt cretine, dar daca asta le cere fisa postului, ei asta executa!
    • +8 (10 voturi)    
      Hmm (Luni, 4 martie 2019, 17:26)

      TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Pai daca ai dreptate, inseamna ca n-a mai ramas nici un functionar cinstit. In cazul asta, urmatorul pas ar fi sa plece. Toti.
    • +15 (17 voturi)    
      i-auzi braul (Luni, 4 martie 2019, 18:19)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Va sa zica nu caietele de sarcini intocmite cu dedicatie, nu studiile de fezabilitate uitate in sertar cu anii, documentatiile proaste, incomplete si total rupte de realitate determina lipsa autostrazilor(sau constructia lor in ritm de melc)
    • +11 (13 voturi)    
      oare toti psdisti sunt asa prosti ? (Luni, 4 martie 2019, 19:22)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      oare toti psdisti sunt asa prosti ?
      • +2 (4 voturi)    
        E intrecere in veselie (Luni, 4 martie 2019, 20:42)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        parca vad mutrele de taietori de lemne ale lui nikita si beria, doi imbecili mari criminali.
    • +5 (7 voturi)    
      nu-ti vine sa vomiti mah??? (Luni, 4 martie 2019, 20:20)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Handicapatii de la guvernare nu au facut nici macar proiectele, deci nici nu au ajuns la partea financiara ca sa se impiedica de Kovesi, asa cum sugerezi tu :)
    • +3 (5 voturi)    
      Sfantul Kyu Retaj (Luni, 4 martie 2019, 20:41)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      de la care ai lipsit...
    • +9 (9 voturi)    
      haha (Marţi, 5 martie 2019, 6:30)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      baiatul meu, informatie de la o bauta la o nunta prin 2013 cand eram in tara, un copil de baron ne explica ca la noi costa 11 mil de euro 1 km de autostrada pentru ca 4 costa normal, dar 7 se duc la partid si la toti capusarii. altfel nu iei niciun contract. Oare cine e la putere din 2012 incoace ? ghici ciuperca... asa ca lasa gargara latrina 3
    • +1 (1 vot)    
      tu nici (Marţi, 5 martie 2019, 8:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      creier nu poți să-ți iei.
  • -2 (28 voturi)    
    Cand capitala era la Iasi, Moldova era guvernata. (Luni, 4 martie 2019, 17:00)

    Habermas [utilizator]

    De cand capitala este la Bucuresti, Moldova este furata, marginalizata, batjocorita, vanduta pe bucati (rusilor si ucrainienilor), mintita si sabotata.

    Exista doua Romanii. Una Europeana, formata din Moldova, Transilvania si Banat, si una Turcoida, formata din Bucuresti si zonele adiacente din Muntenia, mai ales cele de la sud de Bucuresti si slugile ei directe (si cu complex Stokholm cronic): Restul Munteniei, Oltenia si Dobrogea.

    Din pacate, si Romania Europeana accepta sa fie slugile Munteniei, in numele unei solidaritati nationale prost intelese de care profita Bucurestiul si imprejurimile turcite.
    • +3 (3 voturi)    
      PSD Iasi (Marţi, 5 martie 2019, 9:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Lista pesedistior ieseni (hoti si complici la distrugerea României), reprezentanti in Parlamentul HOȚIEI NAȚIONALE:

      Vasile Toma, Victorel Lupu, Adrian Pănescu, Camelia Gavrilă, Nicu Bănicioiu (azi Pro Rom), Tudor Ciuhodaru, Vasile Câtea, Silviu Macovei, Vasile Axinte

      Nu -i uitati! Toti sunt niste TICALOȘI care reprezinta Moldova subdezvoltata dar s-au gudurat pe lânga haita mafiei teleormănene
  • +8 (16 voturi)    
    Bravo Ştefan Mandachi! (Luni, 4 martie 2019, 17:04)

    Habermas [utilizator]

    #șîeu sunt cu tini !!
  • +8 (10 voturi)    
    bravo bucovinene (Luni, 4 martie 2019, 17:25)

    stefan2008 [utilizator]

    O sa intre in circuitul turistic al tarii...
  • +14 (14 voturi)    
    inca 200 de mii (Luni, 4 martie 2019, 17:35)

    jescu [utilizator]

    Inca vreo 200 de mii de oameni sa faca cate 1 metru si e gata autostrada :)
    • +1 (1 vot)    
      o să-i dea (Marţi, 5 martie 2019, 8:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      tovarășii de la drumuri amendă pentru că a construit fără autorizație.
  • -5 (15 voturi)    
    Angoasa romanului (Luni, 4 martie 2019, 17:38)

    Kosmos [utilizator]

    - Nu exista altcineva care sa vina si sa faca ceva
    - Ce a facut Ciolos la Guvernare intr-un an de zile?
    - Kovesi e numita politic la conducerea Parchetului European
    -Daca enumera partidele care n-au ffacut nimic PSD va ocupa tot timpul ultimul loc .adica el fiind reconsucut ca partidul care a facut cel mai mult pt romani
    - Iti spun in fata ca PSD le-a dat si ca de asta ii consideri prosti.- daca sugerezi ca a crescut inflatia si cresterea s-a anulat risti sa-ti iei un scuipat intre ochi si blesteme
  • +16 (20 voturi)    
    Moldoveni, nu mai votati PSD! (Luni, 4 martie 2019, 17:44)

    Maniu [utilizator]

    si o sa aveti autostrada! Asa sa le ajute Providenta celor pe care ii veti vota, dupa cum vor intelege sa ajute zonele sarmane ale Romaniei.
    • +3 (9 voturi)    
      ! (Luni, 4 martie 2019, 20:17)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Suceava voteaza de ani buni PNL, aka USL, aceeasi mizerie si tot degeaba!
    • +5 (5 voturi)    
      psd plus pnl egal love (Marţi, 5 martie 2019, 6:45)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Bacaul a avut 8 ani primar pnl. Dezastru. N-am crezut ca poate fi mai rau. Dar se pare ca actualul primar tine mortis sa ne arate ca poate, totusi, fi mai rau.
  • +10 (12 voturi)    
    Genial (Luni, 4 martie 2019, 18:10)

    Mirobo [utilizator]

    Singura solutie pentru a fi bagati in seama este suspendarea activitatii mai exact exersarea ei pe perioade scurte la inceput.
    Totul are un inceput.
    Inchipuiti-va ce inseamna sa nu alimentezi la statia de carburanti O ZI.
    Pierderile pentru stat ar fi imense stiindu-se ca peste 50% din banii incasati merg la acesta.
    Si eu tot la solutia asta ma gandesc de vreo 2 ani.Pur si simplu nu ai alternative.Totul pana la bani.
  • +7 (9 voturi)    
    Ştefan Mandachi (Luni, 4 martie 2019, 18:28)

    florinos [utilizator]

    De astfel de oameni are nevoie regiunea Moldova, Ştefan Mandachi este un exemplu despre cum se poate lua atitudine când cei platiti nu-si fac treaba.

    A fost un scandal in Noiembrie 2018 cand deputatii PSD Iasi au votat impotriva legii Autostrazii Iasi - Tg. Mures. Sunt curios daca si-au motivat votul.

    Cu Liviu Dragnea la putere doar Ionel Arsene, şeful Consiliului Judeţean Neamţ, mai are influenta la nivelul conducerii PSD, mai ales de cand Marian Oprișan din Focsani si Chirica din Iasi s-au declarat impotriva marelui lider PSD.
  • +9 (11 voturi)    
    Cool (Luni, 4 martie 2019, 18:54)

    mlucanu [utilizator]

    super initiativa - mie personal imi place atitudinea omului. Sa ne vedem cat mai mult la inaugurare, e un moment istoric!
  • +4 (4 voturi)    
    O va păți (Marţi, 5 martie 2019, 9:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pariu că in câteva luni ANAF, această politie politica a Ciumei Rosii, ii va distruge afacerea. Va urma „Justitia” lui Răhățel Toader care ii va intenta zeci de procese, sfârsind la instantele supreme unde il asteapta Alina Flocea, Savonea, Stan si alti ticalosi de magistrati ca ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum sa nu faca politica?! (Marţi, 5 martie 2019, 9:52)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Din moment ce a CONSTRUIT ceva, fie si numai 10 cm de autostrada, este evident IMPOTRIVA pedesereului, care nu face decat sa fure si sa distruga!!!