Câți bani a făcut firma deținută de sindicatul de la Metrorex condus de Ion Rădoi din închirierea spațiilor de la metrou. Drulă: „Fostul deputat PSD își simte amenințate interesele subterane”

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Peronul statiei de metrou Victoriei
Foto: Hotnews
„Unii dintre bogații tranziției au acaparat și subjugat pentru ei și interesele lor companiile statului, cum este cazul și liderilor de sindicat (cartel) de la Metrorex”, a declarat luni seara ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, făcând referire la disputa pe care o are cu Unitatea Sindicatul Liber Metrou (USLM), condus de fostul parlamentar PSD, Ion Rădoi. Drulă detaliază că firma Sindomet Servcom SRL, deținută de USLM, a avut două contracte cu Metrorex prin care încasa majoritatea banilor din închirierea spațiilor comerciale și de publicitate de la metrou. „Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei”, spune Drulă.

„Vreau să le transmit celor de la sindicat că metroul nu a fost construit pentru ei și bunăstarea lor si a “famigliilor” lor, ci pentru cetățenii capitalei și a celor care îl folosesc atunci când vin în București”, a scris Drulă pe Facebook luni seară.

„Negocierea avantajelor și privilegiilor pe care și le-au dobândit prin Contractul Colectiv de Muncă și pentru care plătesc toți românii subvenționarea metroului, trebuie să aibă în centrul atenției călătorul, nu nababul de sindicat. Din concluziile preliminare ale anchetei Corpului de Control aflăm că, la negocierea CCM de anul trecut, când s-au majorat salariile cu 18%, 10 din cei 15 membri din comisia de negociere constituită la nivelul administrației Metrorex erau membri de sindicat”, spune Drulă.

„Practic, sindicatul Metrorex a negociat salarii mai mari în plină pandemie cu sine însuși”, subliniază ministrul Transporturilor.

Drulă anunțase de săptămâna trecută că trimite Corpul de Control la Metrorex pentru a verifica măririle de salarii negociate cu sindicatul în 2020, în condițiile în care compania nu-și acoperă bugetul decât 30% din venituri proprii.

Discuțiile legate de măririle de salarii la Metrorex au generat în ultimele zile și o serie de reacții acide la adresa lui Drulă din partea liderului USL Ion Rădoi.

Firma deținută de sindicatul de la Metrou încasa 75% din veniturile pentru spațiile comerciale și 53% din veniturile pentru spațiile publicitare de la metrou

„Și ca să înțelegeți încă un motiv pentru supărarea domnului Rădoi, aflați că, în mandatul Corpului de Control, este trecută în mod explicit și verificarea contractelor dintre Metrorex și firma Sindomet Servcom SRL. Firma este deținută în proporție de 100% de Unitatea Sindicatul Liber Metrou (USLM), al cărui președinte este domnul Ion Rădoi”, spune Drulă.

Potrivit acestuia, „Sindomet Servcom SRL a avut două contracte cu Metrorex: unul pentru spațiile comerciale (expirat în 2018) prin care firma încasa 75% și Metrorex doar 25% din valorificarea acestora. Și un contract pentru spațiile de publicitate (expirat din 2019), din care Sindomet încasa 53%, iar Metrorex doar 47%”.

„S-a încercat prelungirea de facto a acestor contracte, Sindomet încasând în continuare sumele, dar Metrorex refuzând să încaseze partea sa (oricum PREA MICĂ) pentru că nu mai exista contract valabil. Corpul de Control va face lumină și în această poveste”, a detaliat Drulă.

Potrivit ministrului, firma Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei, conform datelor publice disponibile.

„Sindomet Servcom SRL mai deține și un complex turistic la Bușteni, care oferă reducere de 99% pentru angajații Metrorex, care aleg să își petreacă cele 4 zile de recuperare, printre altele, la centrul turistic din Bușteni deținut de această firmă. Reducerea de 99% este suportată de Metrorex”, spune Drulă.

„Fostul deputat PSD, domnul Ion Rădoi, își simte amenințate interesele subterane. Acesta este adevăratul motiv pentru care îl deranjează că, în sfârșit, cineva se uită cu atenție la ce face cartelul pe care îl conduce”, avertizează Drulă.

Potrivit ministrului, câștigul mediu brut lunar per salariat al Metrorex, în anul 2020, era de 9.901 lei. „În propunerea de buget de venituri și cheltuieli pentru 2021, Metrorex are estimat un câștig mediu brut lunar per salariat de 12.739 lei”, spune Drulă.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29028 vizualizari

  • +82 (84 voturi)    
    Ce face mah?! (Luni, 8 februarie 2021, 18:06)

    dandra [utilizator]

    Deci un angajat la stat, mare sindicalist, are afaceri proprii cu statul?

    Sunt socat, asa ceva nu s-a auzit in Romania.

    Ce nu a auzit domnul Radoi este definitia conflictului de interese, sau o stie clar, dar i-au placut mult banii.

    Tara asta este o vaca imensa de mult de angajatii de la stat, firme cu statul, banul public cheltuit in prostie, sporuri de lucrat la calculator, sporuri ca au router wifi, sporuri ca au microbi pe birouri.

    Le-as baga si un spor de tupeu si nesimtire dar ala sa se duca la amaratii din sistemul privat, care muncesc 10 ore pe zi la corporatii si nu castiga cat functionarii publici.

    Se pare ca cea mai mare mafie e tot la stat.

    Pana cand....
    • +29 (31 voturi)    
      Sacra carta (Luni, 8 februarie 2021, 18:32)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      famiglia.
    • +40 (44 voturi)    
      Se pare ca Drula alaturi de Clotilde (Luni, 8 februarie 2021, 18:35)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Sunt cam singurii oameni care au ceva curaj in USR. Restul sunt o apa de ploaie.
      • +9 (11 voturi)    
        Tentativa a mai fost (Luni, 8 februarie 2021, 19:55)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Pe vremea lui Ciolos, ministrul de atunci a procedat la fel insa a pus batista pe tambal rapid. E greu de lucrat cu sindicatele peste tot in lume nu doar in Ro.
        • +15 (17 voturi)    
          Asta imi aduce aminte de o fraza a lui Blair (Luni, 8 februarie 2021, 21:22)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          cand a venit in Romania in calitate de prim-ministru al UK. Un jurnalist i-a pus o intrebare cum se descurca cu sindicatele in Marrea Britanie ? Raspunsul a fost foarte simpatic: "Problema asta a rezolvat-o Margaret Thatcher". Din pacate aici nu e vorba de sindicate , e vorba de o mafie condusa de acest Radoi.
          • +8 (10 voturi)    
            Fiecare sindicat (Luni, 8 februarie 2021, 21:47)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Are "Radoiul" lui, 10 din 15 membri din CA Metrorex sunt "Radoi"... Cand o pun astia de greva se blocheaza Bucurestiul si asa rapus de aglomeratia de la suprafata...

            Cu astia trebuie sa stai la masa, nici procuratura nu-i schimba, doar pe la americani s-a mai gasit cate un Unionist mai lacom si a infundat puscaria. Dar poate face voodoo Drula si se intampla minunea...
    • +24 (28 voturi)    
      Peste tot este la fel. (Luni, 8 februarie 2021, 18:51)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      La SC Telecomunicatii CFR SA director e un fost lipitor de afise pzdist acum pnlist care are firme de internet prin tara. Ce are SC Telecomunicatii ? 4000 de km de fibra optica.
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar nu stiati? (Marţi, 9 februarie 2021, 9:07)

      SvT [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      E de notorietate! Nu inteleg nici eu de ce spatiile comerciale sunt cedate de stat sindicatului Metrorex? Sindicatul a investitt ceva in constructia/ compartimentarea acestora? Ca ce chestie sa obtina foloase? Ca anumiti tovarasi sa-si asigure o domnie linistita, nu? Se stie doar ca dl. Radoi e bun (sau, ma rog, rau) de gura!
  • +23 (47 voturi)    
    Spatiile alea comerciale sunt niste DUGHENE jeg (Luni, 8 februarie 2021, 18:09)

    Kivek [utilizator]

    nu poti numi niste dugene aruncate la metrou 'spatii comerciale'

    in al doilea rand acolo se vand CHILOTI si la 5m distanta se vand gogosi adica ceva de lumea a 3-a

    vina o are ministerul Transporturilor care permite aceste lucruri
    • +21 (27 voturi)    
      WTF (Luni, 8 februarie 2021, 18:40)

      gogu70 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Nici daca vindeau droguri nu aveau 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei
      • +15 (17 voturi)    
        Ai inteles gresit (Luni, 8 februarie 2021, 21:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

        Banii se fac din spatiile publicitare. Fostul deputat PSD Radoi controleaza spatiile publicitare de la metrou, o afacere extrem de banoasa. 7-8 milioane este mult prea putin. Pun pariu ca o buna parte din ele sunt subcontractate altor firme de apartament pe numele sindicalistilor Metrorex sau ale familiilor lor.
    • +30 (30 voturi)    
      Dughene cu vad comercial foarte bun (Luni, 8 februarie 2021, 18:52)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      O simpla taraba bine plasata e de zece ori mai valoroasa decat un magazin frumos de pe o strada fara trafic.

      Imi amintesc anii 92 - 96 cand la metrou puteai cumpara orice: haine, carti, casete video, alimente (inclusiv legume si fructe), electronice si electrocasnice, aproape orice.

      Prin statiile de metrou nu gaseai carne si produse din carne sau cel putin eu nu tin minte sa fi vazut. In rest, omul n-avea nevoie sa mearga altundeva pentru cumparaturi.

      E adevarat ca era greu sa te misti prin statii si coridoare, dar primul mare bazar si mare mall din Romania a fost subteran, la metrou.

      Privind in urma, imi dau seama ca era o hazna comerciala de tip asiatic sau african, dar la momentul ala... a fost utila.
      • +5 (9 voturi)    
        Hazna utila cui ? (Luni, 8 februarie 2021, 20:30)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        Poate sindicatului de la metrou si, cred eu, mult mai utila sefului de sindicat de atunci si de acum.
    • +3 (5 voturi)    
      Esti sigur ca sunt doar (Luni, 8 februarie 2021, 21:36)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      chiloti???
    • 0 (2 voturi)    
      vina MT (Marţi, 9 februarie 2021, 16:37)

      pk [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Doar ale unor profitori ce tepuiesc ministerul in frunte cu gasca R
  • +43 (47 voturi)    
    WOW (Luni, 8 februarie 2021, 18:12)

    gogu70 [utilizator]

    Daca 10% e adevarat trebuie sa facem cheta pentru constructia de noi puscarii
    • +20 (24 voturi)    
      E adevarat si nu se va schimba nimic la Metrou (Luni, 8 februarie 2021, 18:50)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Metroul din Bucuresti e condus de PSD

      alora li se permite sa isi dea singuri salarii, sa inchirieze portiuni din metrou altor firme si sa bage banii in buzunar, sa tine metroul in MIZERIE cum e acum.

      crezi ca nu stiau toti pana acum ce se intampla la metrou si afla acum?
    • +15 (19 voturi)    
      10% (Luni, 8 februarie 2021, 18:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      peste 100%.
      Povestea e veche si se stie. Lasa ca nu se mentioneaza si spagile luate direct pentru inchiriere spatiu la un pret mai mic, deci si partea metrorex mai mica, sau cele pentru prelungire contract la comercianti.
    • 0 (2 voturi)    
      Este, taica, este! (Marţi, 9 februarie 2021, 9:10)

      SvT [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      Cine strange banii de cheta?
    • -1 (1 vot)    
      gogule i-a si de la mine (Marţi, 9 februarie 2021, 13:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      dar ce ne facem cu unii magistrati???

      Mai facem o cheta si ptr justitia decenta si rapida???
      Eu as mai da un ban si pentru asta, numai treaba sa iasa.

      hai ca se poate!
  • +27 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 februarie 2021, 18:31)

    [anonim]

    • -11 (15 voturi)    
      de ce lepre? (Luni, 8 februarie 2021, 19:30)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui

      oamenii muncesc și au răspundere...Rădoi îi unu dintre profitorii transpartinici, DNA să vină să îl ia, jo napot deneau meu...dacă io le zic lepre la pensionarii speciali militari și magistrați (ăia de se pensionează la 40 anișori), voi fi cenzurat oare?...îs curios
  • +20 (22 voturi)    
    mdea, cam asta e Romania sindicala (Luni, 8 februarie 2021, 18:34)

    bogdan1477 [utilizator]

    "Potrivit ministrului, firma Sindomet Servcom SRL a avut, în 2019, o cifră de afaceri de 7.981.344 lei și un profit de 6.197.855 lei, conform datelor publice disponibile."

    La asha profitabilitate care cred ca bate orice activitate concurentiala, e normal sa vedem sindicatele cum protesteaza doar cand trebuie sa impotriva cui trebuie.
  • +23 (25 voturi)    
    Lucrurile astea (Luni, 8 februarie 2021, 18:39)

    EuInsumi [utilizator]

    se stiu de mult timp. Sunt curios daca va reusi Drula sa taie capul balaurului
    • +4 (6 voturi)    
      Eu cred ca nu e balaur , e hidra , (Luni, 8 februarie 2021, 21:43)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      si daca-i tai capul ii cresc alte trei in loc.
      • -1 (1 vot)    
        in patru anisori (Marţi, 9 februarie 2021, 13:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Pot sa fie rariti si inghesuiti mai la racoare.

        Nu este musai sa fie toti si deodata - ordonat si etapizat, dar continuu
  • +25 (27 voturi)    
    Succes (Luni, 8 februarie 2021, 18:42)

    hedonistu [utilizator]

    D-le Drula sper sa reusesti in demersurile initiate cu sindicatul Metrorex.Aceasta structura pare a fi organizata si structurata pe model "Cossa Nostra".Lupta va fi grea!
  • +17 (19 voturi)    
    Salriul mediu la Metrorex (Luni, 8 februarie 2021, 18:56)

    C0tilli0n [utilizator]

    Slariul de 9900 nu e cam mare? Nu sunt numai ingineri acolo sau numai doctori.
    • -12 (18 voturi)    
      poate (Luni, 8 februarie 2021, 19:04)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui C0tilli0n

      Doar că salariul net e cam 60% din cel brut și nu e nicidecum 10.000 cum anunțase inițial ministrul. Pe de altă parte, ar trebui să rezolve problema cu acea firmă care are monopol pe spațiile comerciale și publicitare.
  • +14 (16 voturi)    
    Diferente (Luni, 8 februarie 2021, 19:05)

    ty [utilizator]

    2019 Salariul mediu brut
    - privat 4361
    - la stat 5951
    Diferența dintre sectorul bugetar și sectorul privat a crescut de trei ori, ca-n basme, de la 427 de lei media brută pe lună în 2016, la 1.285 de lei în 2018 și își continuă saltul proiectat la aproape 1600 de lei în anul 2019
    https://inaco.ro/salariu-dublu-la-stat-decalaj-public-privat-triplat/
    Probabil ca a crescut si in 2020 si ca va creste si in 2021 pentru ca legile nu au fost inca modificate.
    Mostenirea grea zic PSD-isti si au dreptate.
  • +14 (16 voturi)    
    Sindicatul (Luni, 8 februarie 2021, 19:47)

    ACP [utilizator]

    nu ar trebui sa aibe voie sa detina firme. In mod normal ar trebui sa se finanteze exclusiv din cotizatii. In al doilea rand macar acele spatii ar trebui sa tina de primarie daca nu tot metrorex-ul, asta daca s-ar dori normalitate.
    • +8 (12 voturi)    
      Uite de aceea nu este agreat Boc. (Luni, 8 februarie 2021, 20:37)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Cind a fost Prim Ministru a dat o lege prin care cotizatia si apartenenta la sindicate era la latitudinea individului si nu putea sindicatul sa traga banii direct si fara stirea acestuia. Dar, cum ne-am obisnuit deja, nu era bine fiindca sefii de la sindicate ar fi cam ramas pe drumuri. Si au modificat legea in favoarea lor fiindca puteau si psd-ul avea nevoie de mase de manevra.
    • +3 (7 voturi)    
      Exact (Luni, 8 februarie 2021, 22:58)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      Membrii de sindicat nu ar trebui sa poată ocupa funcții de conducere sau orice alte funcții in firmele in care au sindicaliști si nici sa facă afaceri cu vreuna din acestea.

      Am fost "păcălit" odată sa intru in sindicat si sa cotizez, dar eram imediat după ce am ieșit de pe băncile scolii si nu prea știam sa citesc un contract colectiv de munca, etc. După ce am mai învățat puțin cum stau lucrurile si am văzut ca șeful de sindicat deținea acțiuni la firma care lucram si era in CA si am văzut CCM-ul mi-am dat seama ca cotizam degeaba la sindicat. am ieșit in clipa 2. După ce am mai vb. cu unii cu alții i-am luminat si pe ei si au mai ieșit. Acum am aflat după ani ca in societatea unde era sindicatul mai sunt doar președintele de sindicat, 2 vice si vreo 10 oameni care cotizează din peste 300 de oameni.
      Asa ca atunci cand aud de sindicate mi se zbârlește parul si in multe cazuri e mai bine fara reprezentarea sindicatelor. Au avut si ele un rost mai de mult cand erau multi oameni neșcoliți, altele erau condițiile de munca si legile in vigoare. Acum daca te cerți cu patronul si exista litigii mai bine te duci la avocat decât la sindicat.
  • +2 (6 voturi)    
    Subterane sau "subterane" ? (Luni, 8 februarie 2021, 20:05)

    George1000 [utilizator]

    Fostul deputat PSD își simte amenințate interesele subterane sau oare "subterane" ?
  • +7 (9 voturi)    
    Ce simplu e (Luni, 8 februarie 2021, 21:16)

    Sofis [utilizator]

    1. Liderul de sindicat cat si conducerea Metrorex nu au tratat cu buna intentie, actionand in detrimentul Metrorex, cu buna stiinta.

    2. Cotizatiile pentru sindicat ar trebui stranse de la angajati. Ca si la privat.

    3. Orice firma de stat care nu isi acopera cheltuielile, nu face profit (fara externalizarea pierderilor) nu are dreptul sa isi voteze singur salariile, ci in urma unei decizii transparente de la entitatea care il plateste (primarie, minister). Toate aceste majorari sa fie supuse unei legi unitare.

    4. Orice firma de stat care face profit (fara externalizarea pierderilor si fara a fi monopol) sa aiba dreptul sa isi stabileasca bonusurile (nu salariile) pana la un anume cuantum, interesul principal de repartizare al profitului sa fie al statului (catre buget sau investitii si abia apoi salarii). Restul, pe lege unitara.

    5. Orice firma de stat care cere ajutor de stat sa fie supusa unui audit si orice ruda de pana la gradul 3 a unui angajat sa nu faca afaceri cu respectiva firma de stat. In caz contrar, nu se primeste ajutor de stat iar firma capusa raspunde solidar de pierderi. Ca la privat.

    6. Vrem raport ca dughenele de la Metrou (in mod special cele de la victoriei) nu impieteaza autorizatiile ISU, PISU si CARISU ar mai fi. TOATE. Sa fie frecati ca la privat.

    7. Toate spatiile comerciale de la Metrou se adjudeca transparent, pe baza de licitatie publica, se renegociaza anual, cel putin cu inflatia si cu renegocierile salariale.

    8. Orice deranj, incident, intarzieri sa faca parte dintr-un raport anual, salariile managerilor sa fie apoi scazute in functie de incidente.

    9. Digitalizare. Instalare de bancomate pentru carduri, desfintarea joburilor inutile platite mult prea bine pentru adaosul (nu efortul) adus calatorilor: de ex: ghiseele de cumparare. Abonamentele individuale cu pret redus sa se vanda prin ghiseu unic sau prin aplicatie.

    10. Rezolvarea misterelor disparitiei paznicilor ziua si aparitia lor dupa 20 precum si a sefilor (toata ziua
  • +1 (3 voturi)    
    mda... (Luni, 8 februarie 2021, 22:44)

    g01an [utilizator]

    nu ma deranjeaza daca sindicatele fac bani pentru angajati - dar sa fie asa si nu si altceva pe acolo.

    pe de alta parte, sa ai 7 milioane incasari si 6 profit, pai puii mei, angajatii de la firmele astea sunt mai prosti, sau ce? ei de ce nu sunt platitit bine? ca tot veni vorba...

    iar deciziile legat de inchirierea spatiilor ar fi bine sa fie luate independent si in competitie libera, nu prin favoritisme.

    si cand lucrurile astea or sa fie corecte, atunci chiar ca n-o sa ma intereseze ca sindicatul face ceva pentru membrii.
    • -1 (1 vot)    
      luati in vedere un mic-mare amanunt (Marţi, 9 februarie 2021, 13:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      McDonalds - firma serioasa - are punctul de comercializare de la Metrou Unirea inchis - oare de ce???

      Fu sau nu fu acolo oarece negociere dura si cineva nu livra spaga ceruta si asteptata de maria sa Sindicatul motzoflendrurilor de la Metrorex???
  • +4 (6 voturi)    
    Dezmat, pe banii contribuabililor... (Luni, 8 februarie 2021, 23:49)

    Olyx [utilizator]

    si asta pentru ca legile mosite de parlamentarii cripto-comunisti ai PSD le permite asta sindicalistilor iar organele (!) de control dorm in "cizmele" statului...Sau, despre cum sa devii milionar ca sindicalist la Metrorex...Intr-o tara pe care el, ex-senatorul Radoi, o considera "o vaca buna de muls". Ca dealtfel, majoritatea fostilor colegi din Palatul Parlamentului...Ideea este ca cel care i-a dat girul si puterea de a "sifona" banii contribuabilului roman a fost PARTIDUL-PSD-ul , cine altul ? Partid care s-a folosit de sindicalist ( si reciproc ! ) . Punem pariu ca se "pune" de o noua greva generala (!) la "Metrou" ? Are ministrul actual de la Transporturi FORTA necesara sa-l trimita pe sindicalist acolo unde ii e locul ? Adica, la "vestiare" ? Asta e intrebarea...Daca nu are aceasta forta, adio autostrada Pitesti-Sibiu !...Vom ramane doar cu "expres-ul" de Craiova...
  • -3 (7 voturi)    
    Ia mai terminati cu galagia! Metroul merge bine (Marţi, 9 februarie 2021, 2:08)

    Zapateado [utilizator]

    Si asta conteaza in primul rand, sa mearga bine. Tuturor celor care le pare minor acest aspect si mult mai important cel FINANTIST le spun de la obraz ca n-au in sange decat vocatia de a strica. Nu de a perfectiona.Cine cauta perfectiunea finantista o pierde pe cea functionala. Mai exista si natarai in capul carora e o imensa varza si care sunt convinsi ca daca un lucru merge bine din punct de vedere financiar, e ieftin si cu cheltuieli minime, el va merge automat bine si functional. Dar de ce merge bine metroul? Fiindca acolo lucreaza oameni multumiti. Ia deranjati-i voi si siliti-i sa puna de o greva si veti vedea cum se blocheaza tot orasul.

    Pe lumea asta ce e bun costa. Asa ca, jos labele de pe metrou!
    • 0 (2 voturi)    
      Dragutza (Marţi, 9 februarie 2021, 13:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Realizezi matale ca daca incasarile din publicitate si din inchirierea/folosirea spatiilor celor de catre firmele private care isi fac afacerile in subterenale METROREX s-ar duce la firma mama si nu la SIndicat cat s-ar mai reduce subventia acordata???

      Sunt multe surse de a face bani in subteran dar toate par sa fi intrat pe mana unora si nu a administratorului de drept. Tare ciudata situatiune.

      sigur ca nu intelegem prea usor de ce sa imi pasa de banii sindicatului/Metrorex dar si cand o urca tariful per tichet atunci sigur multi vor intelege mai repede si chiar mai bine...

      Ideea este ca mai putine subventii, mai putine cheltuieli cu salatiile din banii publici, mai putin salariati la stat/companii de stat si mai multe investitii publice si private si diferentele se vor vedea in 2-3 ani - si ramane cum zice un cunoscut: asa sa ne ajute Dzeu!
  • +3 (5 voturi)    
    Liderii de sindicat sunt vesnici ! (Marţi, 9 februarie 2021, 8:40)

    Cugetator [utilizator]

    Desigur nu toti, dar foarte multi persista. Multi politicieni sunt uitati sau pedepsiti , dar liderul sindicatului Metrorex rezista si acest nume Radoi , deocamdata este prezent in realitate si va ramane in istorie ca o plaga de neoprit . Exista chiar impresia ca acest metrou a fosr realizat nu pentru calatori, ci pentru angajati si mai ales pentru liderul de sindicat, vesnicul Radoi !
  • -1 (1 vot)    
    necesitea urgenta a curateniei morale a personalul (Marţi, 9 februarie 2021, 16:42)

    pk [utilizator]

    Avantajele inchirierii spatiilor nu sunt ale ministerului, ci ale unor profitori, unii acceasi de pe vremea comunistilor de cand sunt aceste afaceri ale sindicatului... Poate face Drula curatenie, pentru ca nu trebuie pus in aceeai loc cu alti ministrii, chiar gen Voiculescu sau Clotilde. Urgent si Succes!