​​VIDEO Singurele tronsoane de autostradă cu șanse reale de a fi deschise în acest an / Cum arată acum dealul care alunecă de pe Lotul 4 Lugoj - Deva

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 10:49 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


A1 Lugoj - Deva, Lot 3 - zona Holdea
Foto: Captura de ecran
Autoritățile vorbesc de la începutul anului că vor deschide în 2019 undeva între 120 și 180 de km de autostradă, dar în realitate doar 43 de km de pe Lugoj - Deva au șanse reale de a fi date în circulație. Noi imagini surprinse pe șantier surprind mobilizarea constructorilor la început de primăvară, iar pe lotul 4 în zona dealului Șoimuș cadrele sunt spectaculoase.

Constructorii au început sezonul de lucrări în forță pe lotul 3 (21,2 km) și lotul 4 (22,2 km) de pe autostrada A1 Lugoj - Deva, după cum o ilustrează imagini recente publicate de Compania de Drumuri, dar și o filmare din dronă realizată de ziarul local Unirea.

Zonele pe care constructorii se concentrează sunt în special la capete: la viitorul nod de la Holdea de pe Lotul 3 și la dealul Șoimuș de pe Lotul 4.

Dealul în cauză este porțiunea care a dat de furcă antreprenorului după ce în toamna anului trecut o parte a început s-o ia la vale și a dus la lucrări suplimentare.

Cele două loturi sunt, practic, singurele care au șanse să fie deschise circulației rutiere în acest an, după cum nota Asociația Pro Infrastructura în repetate rânduri la început de an. Lotul 3 ar putea fi deschis circulației din vară, în timp ce Lotul 4 ar putea fi inaugurat în toamnă.

Cu cele două loturi deschise, șoferii vor putea practic circula de la Sibiu până la granița cu Ungaria de la Nădlac pe autostradă, mai puțin pe o porțiune de circa 13 km între Holdea și Margina.

Acolo va trebui realizat o secțiune de autostradă ce va conține o serie de tuneluri care să treacă prin dealuri, însă deși se știe de această situație de aproape șase ani, autoritățile de la drumuri nu au reușit să încheie un contract pentru proiect și execuție nici până în ziua de azi...

Lucrări în toi în zona nodului rutier de la Holdea



Lot 3 - 21,14 Km - intre Ilia si Holdea

Constructor
: JV Teloxim Con SRL / Comsa SA / Aldesa Construcciones SA / Arcadis Eurometudes SA

Valoare contract: 579.92 milioane lei

Contract semnat pe: 1 august 2013

Stadiu (februarie 2019): 92,5%

---

Lucrări la dealul Șoimuș pe Lotul 4

Imaginile surprinse de ziarul local Unirea arată mobilizarea constructorului pentru stabilizarea dealului de la Șoimuș.

Aici, în toamna lui 2018, a avut loc o alunecare de teren - o porțiune de teren s-a surpat exact în zona zidului de sprijin de lângă viitorul corp al autostrăzii.



Și Compania de Drumuri a publicat propriul video cu lucrările la dealul Șoimuș:



Lot 4 - 22,14 Km - între Șoimuș și Ilia

Constructor: JV SPEDITION UMB SRL / TEHNOSTRADE SRL

Valoare contract: 419.4 milioane lei

Contract semnat: 1 august 2013

Stadiu (februarie 2019): 95%
---

Alunecarea de teren de la Șoimuș

„Din informațiile vehiculate până acum, zona alunecării de teren este una de falie geologică, având alte caracteristici decât restul dealului. Primele semne au apărut încă de la finalul lui 2017, însă constructorul (UMB) a continuat implementarea soluției tehnice decise de experții săi și apoi aprobată de CNAIR”, transmitea Asociația Pro Infrastructură (API) anul trecut.

„Acesta este un nou exemplu de pregătire defectuoasă a proiectului la nivel de studiu de fezabilitate. În porțiunea în cauză nu a fost executat nici măcar un foraj geotehnic de către proiectant (DIWI Consult). Rezultatul? În etapa de execuție apar probleme și întârzieri, plus costuri suplimentare!”, atragea atenția ONG-ul.




Imagini din noiembrie 2018:




Citește și:


Citeste mai multe despre   
















94815 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    muta banii (Sâmbătă, 16 martie 2019, 11:56)

    andimi [utilizator]

    si uite asa prin toamna fac baietii o rectificare si muta banii nefolositi la salarii si pensii speciale! Noi cu drag muncim!
    • +4 (6 voturi)    
      alunecari de dealuri, bani si competenta (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:40)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Bravos, autostrada o sa fie gata intre Sibiu si Nadlac*.
      (*) Cu un asterisc: ca de fapt lipseste o portiune.
      Adica podul e gata, doar ca lipsesc cateva zeci de metri. Traversare usoara.
    • +7 (9 voturi)    
      Stai asa (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Poate mai are nevoie Catedrala Minciunii de aere conditionate, termopane sau calorifere... mai e loc sa bagam bani in ea.
  • +5 (9 voturi)    
    Fudulia tembelă. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 13:13)

    asavreau [utilizator]

    Noi spunem mereu că unele soluții nu sunt bune dar Dragnea,Teodorovici,Cuc,Olguța fac mișto de noi și fac după mintea lor.Și rezultă catastrofe plătite de noi.Corect ar fi să nu mai votăm astfel de idioți care fac experiențe pe banii noștri.La alegerile viitoare,fără PSD și ALDE.
  • +5 (7 voturi)    
    o sa le termine la pulivara... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:14)

    liviu_ [utilizator]

    o sa taie pamblica la 20 de metrii de autostrada si o sa aiba iar un discurs triumfator dracnea!
  • +5 (7 voturi)    
    Sigur vor fi mai multi de 43 Km (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:56)

    Caligula [utilizator]

    Ati uitat sa prezentati metrul din Moldova care e deja construit si "dat" in circulatie mondiala... Primul pe 2019!
    Pacat ca Dancila, Cuc, si mai ales marele patriot Dragnea, nu au venit la inaugurarea acestei initiative private care a devenit publica. Primul PPP terminat din Romania. E totusi un pas (si ceva) inainte!
  • -1 (3 voturi)    
    De ce? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 16:05)

    Acidutu [utilizator]

    De ce nu au ales varianta de tunel pentru sectiunile Lugoj - Deva si Soimus?
  • +1 (1 vot)    
    SOIMUS (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:24)

    GICOMANU [utilizator]

    Imi pare rau dar din ce am vazut in trecut si ce vad actual vor avea aceeasi problema,pleaca dealul.Am sugerat o cale pe creasta dealului dar nici asa nu mai este posibil au ciuntit 1/2 din deal .
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 17 martie 2019, 4:22)

    quietguy58 [utilizator]

    Cum au reusit sa construiasca mai repede elvetienii un tunel de 57 km la o adancime de 325 de metri in comparatie cu un kkt de autostrada construita la suprafata?
    • +4 (4 voturi)    
      in Elvetia licentele de construire (Duminică, 17 martie 2019, 11:33)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      nu sint cistigate in functie de spaga cea mai grasa si nu este PSD la guvernare contractele semnate se respecta si banii nu se scurg in nisip,
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai dau foc utilajelor? (Duminică, 17 martie 2019, 5:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    da fratilor, asa e cu competitia in mediul capitalist din romania. cascavalul e doar ptr unii. de ce nu se spune in presa care e practica?
  • +2 (2 voturi)    
    s-a inteles gresit (Duminică, 17 martie 2019, 11:27)

    Dizidentul [utilizator]

    Rovana Plumb a promis anul acesta 180 de Km., numai ca apus virgula in locul fals a vrut sa spuna1,80km.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce au elvețienii și nu au romanii? (Duminică, 17 martie 2019, 16:27)

    quietguy58 [utilizator]

    Ce au elvețienii și nu au romanii?
    Elvețienii sunt lipsiți de umor, sunt plicticoși, respecta legile dar sunt serioși și fac ceea ce este făcut.

    Romanii sunt contrariul elvețienilor.

    Si acum....

    Cel mai lung tunel feroviar din lume a fost construit in Elveția, are 57 km lungime și au fost necesari 17 ani de munca.
    Totodata deține si recordul de cel mai adânc tunel feroviar din lume, 325 de metri profunzime.

    Si un alt record, acest tunel a fost construit la timp (17 ani) și mai ales, bugetul alocat nu a fost depășit.

    Link: https://qz.com/696977/1-hour-travel-savings-takes-17-years-and-thats-on-swiss-time/
    https://www.swissinfo.ch/eng/business/alptransit_engineers-meet-challenge-of-gotthard-tunnel/40792690
  • +1 (1 vot)    
    tunel (Marţi, 19 martie 2019, 16:12)

    dgf [utilizator]

    Raspundeti-mi si mie la o intrebare; La delaul Soimus nu era mai simplu sa faca un tunel decat sa mute un versant al dealului ?
    Ce i-a impiedicat ? Lipsa utilajelor specifice, incompetenta executantului ? Ca de incompetenta celor de la CNIAR ne-am convins cu totii.