Concluziile controlului demarat de Drulă la Metrorex: creșteri salariale negociate nelegal; spor „de metrou” pentru toți angajații, aplicat abuziv; contracte păguboase încheiate cu firma sindicatului / Un nou Consiliu de Administrație numit la Metrorex

de Victor Cozmei     HotNews.ro


La metrou la Victoriei
Foto: Hotnews
Corpul de control de la Transporturi a finalizat ancheta de la Metrorex, iar ministrul Cătălin Drulă a prezentat câteva dintre concluziile raportului. Drulă a mai precizat și că ministerul a numit „un nou consiliu de administrație profesionist la Metrorex. Toți membrii au experiență de top management și sunt complet independenți față de sindicat. Echipa are mandat clar și întreaga mea susținere pentru eficientizarea și restructurarea companiei”.

Lista de probleme, deficiențe și abuzuri descoperită după cum a prezentat-o joi ministrul Cătălin Drulă:

„- Negocierea dintre conducerea Metrorex și sindicat privind creșterea salariilor cu 18% putea să nu aibă loc anul trecut și nu eram în situația de acum. Legea 55/2020 spune limpede: contractele colective de muncă se prelungesc automat pe perioada stării de alertă;

- Cu toate acestea, consiliul de administrație de atunci a dat mandat nelimitat de negociere unei comisii de 15 oameni din care 10 erau membri de sindicat. Raportul notează că aceștia nu aveau cum să reprezinte obiectiv interesele companiei;

- În negociere nu au fost utilizate datele economice la zi ale companiei, ceea ce a permis manipularea de cifre în așa fel încât creșterea de salarii să încapă scriptic în bugetul de venituri și cheltuieli;

- Iar prevederile legale au mai fost încălcate pentru că orice creștere de salarii trebuie să aibă sursă de bani stabilită și pentru anul viitor. La Metrorex au găsit o portiță pentru 2020 și și-au spus că, în 2021, vine statul să acopere diferența;

- Acest lucru nu se va întâmpla. Legea Bugetului de Stat spune clar că o companie de stat, care a încheiat anul 2020 cu pierderi și/sau plăți restante, nu poate acoperi în 2021 creșteri salariale de anul trecut;

- Dacă Metrorex nu va prezenta un buget pentru anul acesta cu cheltuielile salariale la nivelul bugetului aprobat în 2020, atunci acesta nu va fi avizat;

- Raportul Corpului de Control spune că nivelul crescut al salariilor nu poate fi menținut decât dacă Metrorex își reduce personalul.

- Apoi, există un ordin de ministru din 2014, care face obligatorie participarea sindicatului la ședințele consiliului de administrație în contradicție cu Legea Dialogului Social. Voi anula acel ordin cât de repede;

- Sporul „de metrou” prevăzut în contractul colectiv de muncă, în cuantum de 20-40%, este aplicat abuziv, conform Corpului de Control, pentru că de el beneficiază toți angajații, nu doar cei care „lucrează în condiții deosebite, vătămătoare, grele sau periculoase”. Voi sesiza Curtea de Conturi pentru a determina valoarea prejudiciului și persoanele responsabile;

- Contractul cu firma sindicatului SINDOMET SERVCOM SRL, care prevede decontarea a 99% din valoarea zilelor de recuperare a capacității de muncă pentru angajați în centrele de cazare ale sindicatului, a fost încheiat „cu încălcarea prevederilor legale privind achizițiile sectoriale”, conform raportului. În loc să facă licitație publică, a fost atribuit direct de Metrorex acestei firme. Între 2018 și 2020, Metrorex a finanțat sindicatul condus de Ion Rădoi cu 10,4 milioane lei în acest contract;

- Contractul pentru valorificarea spațiilor comerciale de la metrou este o gaură neagră în veniturile Metrorex. Deși este expirat din 2018, firma sindicatului ocupă, în continuare, abuziv aceste spații și le subînchiriază către terți, deși statutul Metrorex interzice subînchirierea lor;

- Acest contract face obiectul unui proces, iar managementul are misiune să urgenteze procedurile cu toate mijloacele legale pentru ca firma sindicatului să dispară din spațiile comerciale;

- Mai mult, toate spațiile comerciale construite după 2010 nu au aviz ISU. Unele îngreunează accesul la hidranți, altele aglomerează căi de evacuare în caz de urgență. Nici măcar nu e prima dată când se constată aceste deficiențe, dar ele nu au fost remediate;

- Contractul cu firma sindicatului pentru spațiile publicitare este, în mare măsură, într-o situație identică. A expirat în 2019, dar SINDOMET SERVCOM SRL refuză să predea toate spațiile și emite facturi liniștită pentru ele. Și de aici trebuie să dispară acțiunea de tip cartel”.

Citește și:

Un nou CA numit la Metrorex


„Spirala lipsei de acțiune se oprește aici”, a mai declarat Drulă care a precizat și că a numit „un nou consiliu de administrație profesionist la Metrorex. Toți membrii au experiență de top management și sunt complet independenți față de sindicat. Echipa are mandat clar și întreaga mea susținere pentru eficientizarea și restructurarea companiei”.

Componența noului CA de la Metrorex, așa cum a fost ea transmisă de către Ministerul Transporturilor:

Ștefan PARASCHIV - A fost între 2017 și 2020 președinte al CA Romaero. Are o experiență de 15 ani în strategii de afaceri, leadership și managementul vânzărilor, pentru companii din țară și din străinătate. Absolvent de ASE, are studii perfecționate în străinătate.

Mihnea JIDA - avocat, membru al Baroului București din 2012. Are studii și stagii de pregătire în străinătate - în Elveția și la Paris. Absolvent al Facultății de Drept a Universității București.

Răzvan Andrei TERECOASĂ - experiență de peste 12 ani în domeniul bancar (BCR, Eximbank, Bancpost, Citibank). Absolvent de ASE.

Adrian Gabriel DUMITRIU
- CFO Chimcomplex, CFO Alstom, CEO Electroputere. A studiat la ASE, și-a perfecționat studiile la Paris, cu un masterat (EMBA) la Conservatoire National des Arts et Métiers.

Mihaela URZICĂ - director de strategie la OMV Petrom. Timp de 4 ani, a fost finance manager pentru OMV, în mai multe țări din Africa de nord. Anterior, a lucrat la Petrom și Toyota România ca manager de proiect, consultant, respectiv finance manager.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19728 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    Si asta (Joi, 4 martie 2021, 17:01)

    My50cents [utilizator]

    Se aplica la toata bugetarimea
    Sporuri multe si pensii speciale marite la domnui bugetari !
    • +11 (11 voturi)    
      Chiar (Joi, 4 martie 2021, 17:59)

      NinjaCHE [utilizator] i-a raspuns lui My50cents

      Nu au toti bugetarii pensii speciale. Da, pensiile speciale sunt o mare problema, dar nu toti bugetarii au privilegiul asta. Problema cred ca e si legislatia muncii la noi. Daca ne uitam doar bugetarii au sindicate care le apara drepturile. Din pacate sindicatele au si propriile interese straine de interesele celor pe care ii reprezinta. Din nou legislatia proasta. Totusi in privat nu am auzit de sindicate, poate doar la fostele companii de stat care s-au privatizat. Poate pentru ca acolo sindicatele nu isi pot urmari propriile interese.
    • -20 (32 voturi)    
      Una peste alta, azi, Metroul merge si costa $0.4. (Joi, 4 martie 2021, 18:02)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui My50cents

      Una peste alta, azi, Metroul merge si costa $0.4/calatorie.

      Astept cu interes rezultatele obtinute de Drula (serios, Drula? :-)))) )!
      • +15 (25 voturi)    
        Pai cu rationamentul tau comunist (Joi, 4 martie 2021, 19:01)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Metrorex poate merge si sa faca profit 1 miliard daca obligam la cotizatii si pe moldoveni si pe clujeni si chiar dam si o lege sa fie sustinut de chinezi.
        • -19 (31 voturi)    
          Nope, eu nu oblig. As fi bucuros... (Joi, 4 martie 2021, 19:09)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sofis

          Nope, eu nu oblig pe nimeni sa dea subventii. As fi bucuros sa fie eliminate TOATE, inclusiv subventia data la IT-isti prin neplata taxelor.

          Dar, sa revenim:
          Zici ca Drula elimina subventiile la Metrou? Succes, te sustin!
          Zici ca uSRI si PNL elimina pensiile speciale?
          Succes, te sustin!
          Zici ca Mos Craciun exista?
          Da, asa e!
          • +18 (28 voturi)    
            postacescule, n-ai inteles (Joi, 4 martie 2021, 20:25)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Metrol merge si costa $0.4 pentru ca e subventionat de la bugetul de stat la greu. Daca ar fi lasat sa se descurce singur, ar fi falimentat de mult.

            Si ce face Drula e sa elimine din toata sefimea pusa pe pile si sa decupleze sindicatul de la contractele cu Metrorex. Asha ca lasa vrajelile astea de doi bani, ca nu tin decat pe forumurile de la antena3, rtv, stiripesurse, sputnik, etc.
            • -19 (25 voturi)    
              Pai asta iti spun, da' intelegi greu! (Joi, 4 martie 2021, 23:21)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Pai asta iti spun, da' intelegi greu!

              O sa spun mai rar, poate pricepi: azi, fara Drula, metroul e subventionat, dar merge si e ieftin.
              Maine, cu Drula, metroul va fi TOT subventionat (cu aceiasi suma si chiar mai mult), dar va fi mai scump pentru populatie si va merge mai rar.

              Ai inteles, sau vrei vreun desen?

              PS: Cand Basescu s-a apucat sa faca contract mai bun decat pesedoii cu Bechtel, romanii au platit un miliard in plus si nu au nici acum autostrada.
              Drula e tot un fel de Basescu, da' mai prost; ce crezi ca iese din afacerea cu metroul?
              • +7 (7 voturi)    
                cand nu te duce (Vineri, 5 martie 2021, 10:59)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                mintea decat la hotii, asa e ca tine.
                Metroul va fi subventionat in continuare dar va functiona mult mai eficient fara trupa ta de mafioti care poarta numele de sindicat. E simplu.
                Nu cred ca nu ai citit rezultatul controlului efectuat.
              • +2 (2 voturi)    
                Ai si vre-un argument? (Vineri, 5 martie 2021, 22:13)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Ca asha, doar presentimentul tau valoreaza cat o ceapa degerata, mai ales ca stim toti ce postacesti...

                De ce adica nu ar putea fi la fel de ieftin dar mai putin subventionat datorita concedierii a 80% din managerii fictivi plasati pe posturi de taiat frunze la caini de sefii tai si prin decuplarea firmelor sindicatului de la afaceri cu Metrorex? Doar asha, ca ti-e tie ciuda ca-s unii pilosi dati afara?
                • -2 (2 voturi)    
                  "Vre-un" se scrie "vreun" (Sâmbătă, 6 martie 2021, 16:57)

                  newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                  "Vre-un" se scrie "vreun".

                  Argumentul ti l-am dat: e istoria recenta a Bechtel cu Basescu, da' probabil ca n-ai ajuns cu cEtitul pana acolo.
                  • +1 (1 vot)    
                    Asta e argumentul tau?!? (Luni, 8 martie 2021, 13:10)

                    bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                    Deci de aia nu s-a facut Bechtel, pentru ca Basescu?!?
                    Pai daca tot esti asha de avansat cu cititul, poate imi explici si de ce nu s-a facut Pitesti-Sibiu, desi de la momentul vazarii Dacia catre Renault, statul roman a promis solemn ca face autostrada.

                    As putea intelege argumentul tau daca am avea autostrazi peste tot, mai putin Bechtel. Dar cand noi nici azi nu avem o autostrada terminata cu exceptia A2, a spune ca Bechtel nu s-a definitivat din cauza lui Basescu e de-a dreptul ridicol.

                    Iar sa spui ca Drula n-ar trebui sa scomoneasca in mizeria de la metrorex pentru ca daca-l da afara pe Radoi ala de la sindicat se va opri metroul pentru ca Basescu a oprit Bechtel... asta bate limita ridicolului. Nici poporul PSD nu poate crede un asemenea argument gogonat.
      • +2 (2 voturi)    
        E normal sa ne coste putin biletul (Vineri, 5 martie 2021, 10:24)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Diferenta fata de pretul real este sporul de tunel ce ni se cuvine noua calatorilor.
      • +2 (6 voturi)    
        merge cu $0.4 (Vineri, 5 martie 2021, 11:51)

        mpocol [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pentru ca-l subventionez si eu de la Timisoara...

        mare doza de nesimtire aveti voi, miticilor, la cele mai mari salarii din tara sunteti niste asistati social: caldura, apa calda, transport in comun suportate de toti din tara...

        va purtati ca niste cersetori... si tot voi aveti gura mare... decat sa intindeti mana si/sau sa furati ce-ar fi sa va apucati si de munca?
        • +1 (5 voturi)    
          Hmmm (Vineri, 5 martie 2021, 17:04)

          Sah [utilizator] i-a raspuns lui mpocol

          Bucurestiul face 25% din PIB...si primeste inapoi cam 20% din suma pe care o da.
          ''Dragă Attila, hai să-ți zică Mitică de ce taxele tale nu îmbogățesc Bucureștiul: Capitala dă grosul la buget și ia înapoi sub 20 la sută
          În cazul Bucureștiului, doar 15-20% din banii virați la bugetul de stat din taxe și impozite se întorc la comunitate, estimează Gabriel Biriș. În cazul municipiului Cluj-Napoca, ponderea este în jur de 40%, apreciază fostul secretar de stat din Finanțe.''
          Sunt satul de frustrarile provincialior care in loc sa lucre :) stau si dau vina pe altii!!
  • +42 (48 voturi)    
    Succes!! (Joi, 4 martie 2021, 17:03)

    gogu70 [utilizator]

    inca ceva...capul lui Radoi vrem! La statia unirii in teapa
  • +43 (47 voturi)    
    Aşa Drulă, (Joi, 4 martie 2021, 17:04)

    fokerul [utilizator]

    arde-i la buzunare pe mafioţii din sindicat şi toţi atârnătorii din Metrorex.
  • +36 (40 voturi)    
    Curatenie (Joi, 4 martie 2021, 17:09)

    CptPopa [utilizator]

    Haha...unde-i ala care striga "jos labele de pe metrou"?

    Daca vrei la stat, stai acasa.
  • +35 (43 voturi)    
    Se dovedeste din nou ca Metrorex e condus de MAFIE (Joi, 4 martie 2021, 17:19)

    Kivek [utilizator]

    Romanii subventioneaza MAFIA de la Metrorex pt ca 20% din bugettul ministerului transporturilor sunt atuncati in aceasta gaura neagra numita metroul din Bucuresti

    cine a mai auzit sa cheltuiesti 20%$ din bugetul pt transporturi al unei tari pt metroul dintr-un singur oras?

    si de ce sunt 1300 angajati pt 10 statii de metrou?

    si de ce la fiecare statie sunt minim 4-6 angajati care taie bilete cand avem automate de bilete?

    nu mai zis de magazinele jegoase ale sindicalistilor, pe lanaga CHILORI la 2 m mai incolo se vand gogosi.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 5 martie 2021, 21:06)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Tu fiind de la tara, nu poti sti cate statii are metroul!
      ''Metroul din București este rețeaua de transport subteran din capitala României. Cu o lungime de 76,12 km și 62 de stații, sistemul asigură 20% din traficul de călători din oraș.''
      Apoi cei mai multi lucratori la metrou sunt cei de la intretinere nu cei care conduc trenurile sau vand cartele.
      La intretinere trebuie sa aiba grija de : apa din galerii, cablurile electrice, sinele automatizate, etc.
  • -36 (56 voturi)    
    Specialiștii (Joi, 4 martie 2021, 17:28)

    Mazeta [utilizator]

    Am verificat: 4 din cei 5 „specialiști” sunt membri USR-PLUS. Dă-te tu ca să stau eu!
    • +13 (23 voturi)    
      Unde ai verificat? (Joi, 4 martie 2021, 17:53)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sunt listele cu membri de partid publicate undeva?
    • -19 (33 voturi)    
      Ie multi rezisti (Joi, 4 martie 2021, 18:33)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pe-aici, ai starnit viesparaia!
      • +14 (18 voturi)    
        Ie multi postaci sovietici pe aici (Vineri, 5 martie 2021, 0:22)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Iar va raspundeti intre voi ?
      • +9 (9 voturi)    
        Ie” misto” (Vineri, 5 martie 2021, 5:17)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        cand te dai cocos si cazi in 3 sec ..........
        • +3 (3 voturi)    
          fii corect (Vineri, 5 martie 2021, 11:12)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui sipu

          te rog.
          Au fost 5 secunde.
    • +16 (24 voturi)    
      Nu poti continua cu cefe late pesediste (Joi, 4 martie 2021, 18:38)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      macar pentru ca nu poti sa ai incredere in ei.
      • 0 (16 voturi)    
        Ai sa razi sa te crucesti (Joi, 4 martie 2021, 21:19)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Dar fostul consiliu de administratie si directorul general Mocanu au fost numiti de guvernul Orban!!!

        Vezi cum faci cu increderea...de o luna a inceput epurarea PNL-istilor pusi de Orban din Ministerul Transporturilor si companiile aferente.

        USR-istul Drula da afara oamenii lui Orban pe capete si-i planteaza pe ai lui pe unde apuca.

        Din vechea garda in Metrorex nu a mai ramas decat liderul de sindicat Radoi, n-o mai zgudui aiurea cu pesedistii, i-a ras Orban iar acum pe ai lui Orban ii rade Drula asta. :)))
        • +5 (5 voturi)    
          Bai asa o fi (Vineri, 5 martie 2021, 9:44)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          Diferenta e ca Drula nu a adus oameni care sa pactizeze cu sindicatul mafiei lui Radoi.
          • +1 (7 voturi)    
            Eu nu cred in povesti (Vineri, 5 martie 2021, 11:34)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Sa fim seriosi, tu chiar crezi ca oamenii astia in frunte cu Drula (fiu de "smecher" cu epoleti) au venit in MT cu buget de miliarde sa se "jertfeasca" pentru tara pe cateva mii de lei salariu pe luna ?

            Unii s-au mai "jertfit" prin alte companii de stat pana acum, scrie in CV-urile lor :)))

            Eu nu cred in povesti cu printi si zane...daca as crede inseamna ca am luat-o pe campie rau.

            Ochii pe ei ca pe butelie. :)))
            • +3 (3 voturi)    
              Mie mi se rupe cine a fost tac-su (Vineri, 5 martie 2021, 12:45)

              Maspp [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              Eu il judec pentru masurile luate. Si a luat masuri bune, foarte bune. Nu stau sa detaliez, dar ce ma intereseaza pe mine de exemplu e drumul expres Buc-Targoviste ca ma duc des la socrii care stau langa Pucioasa. Cretinoizii din PSD s-au gandit ei ca cel mai bine e sa largeasca drumul Tartasesti-Targoviste , sa bage tirurile prin curtile oamenilor. Noroc ca au plecat si Drula a stopat mizeria si a propun un drum expres civilizat, la nivelul anilor 2020, nou, prin afara satelor. Deci, omul ei in mod clar mult mai istet decat prostii din PNL si PSD. In rest, de furat, nu cred ca are nevoie.
              • +2 (2 voturi)    
                Buc- Targoviste (Vineri, 5 martie 2021, 15:02)

                FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

                Cunosc problema asta, o porcarie cu largitul in sate, mai bine ocoleau satele direct pe camp si largeau doar ce era intre sate.

                Desteptii care au facut studiul de prefezabilitate si fezabilitate au motivat atunci ca nu trebuie inca o "autostrada" doar pana la Targoviste, cine vrea sa mearga mai repede sa o faca fie pe Bucuresti -Ploiesti care este finalizata si apoi direct Targoviste sau pe Bucuresti-Pitesti via Gaesti si apoi Targoviste. S-a dezbatut mult pe tema asta si pe la TV.

                Eu sunt de parere ca daca exista vointa si finantare sa faca baietii astia cat mai multe Drumuri Express si Autostrazi poate depasim evul mediu si sa ne aliniem la anii 2020 despre care vorbeai.

                Tine minte un singur lucru : banul este ochiul diavolului, pune geana si pe cel sarac dar si pe cel bogat care devine lacom si vrea mai mult :)))

                Putina atentie nu strica indiferent de personajele din scena politica actuala.
    • +9 (11 voturi)    
      Daca stau la 1/3 din pretul tau (Joi, 4 martie 2021, 18:43)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e win-win si pentru companie si pentru stat. Conteaza mai putin cine ci cat.
    • -3 (21 voturi)    
      Si ai mintit (Joi, 4 martie 2021, 18:46)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1 din aia 4 e din USRPLUS.
      • +5 (5 voturi)    
        Ia uite CONSERVELE” (Vineri, 5 martie 2021, 5:20)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        se aplauda singure .............
    • +13 (19 voturi)    
      ce te doare USR-ul (Joi, 4 martie 2021, 19:02)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chiar e Kremlinul asa speriat ca USR poate sa faca bine tarii asteia si nu ne mai poate jecmani clica de oligofreni?

      Ne dai sperante, Mazeto! Intelegem ce va sperie.
  • -6 (34 voturi)    
    Iar numiri (Joi, 4 martie 2021, 17:35)

    NinjaCHE [utilizator]

    Legat de numirea unui consiliu de administratie n-ar trebui orgenizat un concurs? Stie ministrul toti specialistii in domeniu, ii evalueaza el si ii numeste pe cei mai potriviti? Sau ii inlocuieste pe 'ai lor' cu 'ai nostri'? CA-urile companiilor publice ar trebui sa fie desemnate prin concurs public, test grila, nu interviu subiectiv si in niciun caz numiri directe. Stiu ca si acolo se pot face aranjamente dar numirile directe mi se par de-a dreptul sfidatoare. Asa au ajuns toti incompetentii in consilii de administratie sau postui de conducere. Vorbiram de depolitizare, dar atat, doar vorbe.

    Cat despre sporuri eu zic sa le dea la toti spor de bugetar indiferent daca vin sau nu la munca sau ce fac. Sa fie pentru toti bugetarii.
    • +13 (21 voturi)    
      CA da vointa proprietarului asupra companiei (Joi, 4 martie 2021, 18:37)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui NinjaCHE

      nu a angajatilor. Nu trebuie sa fie doctori docenti in metrou, ci sa nu permita risipirea banului si sa faca un plan de relansare.
      Daca iti trebuie specialisti in metrou ii angajezi sau contractezi, nu te astepti ca rezolva unul care vine la sedinta o data sau de 2 ori pe luna.
  • +8 (18 voturi)    
    hehe (Joi, 4 martie 2021, 18:16)

    transpenibilus [utilizator]

    #NUscapati pesedoilor! Pesedoi rimeaza cu Radoi?
    Hai cu sindicalistul galben Radoi #LAbeci
    • +13 (17 voturi)    
      Probabil.. (Joi, 4 martie 2021, 22:35)

      Grigore [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      suferiti de daltonism ! Radoi este un sindicalist rosu din cap pana in picioare si cu trei tradafiri in piept.
  • +18 (28 voturi)    
    Drula face treaba! Votez USR! (Joi, 4 martie 2021, 20:31)

    emil bobu [utilizator]

    Eu, unul, sunt multumit de USR, adica de Drula, Clotilde, Fritz si Nicusor.

    USR e singurul partid care are cativa oameni capabili, restul partidelor sunt praf.
  • +14 (16 voturi)    
    Cum credeti... (Joi, 4 martie 2021, 22:52)

    Grigore [utilizator]

    ca vor actiona Radoi si PSD ? Vor mima apelul la justitie sau vor trece direct la declansarea grevei generale (specialitatea casei) ?
    Ori cum eu sper ca Drula si guvernul vor fermi pana la urma si vor finaliza actiunea
    • -2 (14 voturi)    
      Cu Radoi este grea lupta (Joi, 4 martie 2021, 23:24)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Grigore

      Nu cred ca USR poate sa puna mana pe Sindicat mai ales Drula. Sindicatul va ramane singurul din cadrul ministerului la PSD.

      Insa ce nu stie lumea sau ignora este ca tocmai CA-ul demis si fostul director demisionar Mocanu au fost numiti in functie de Orban -PNL ( cand a ras pesedistii cum a venit la guvernare) si nu de PSD.

      Oamenii mai ignora si faptul ca USR de o luna de zile a inceput epurarea ministerului si a companiilor afiliate, tot ce a numit PNL este acum dat afara si inlocuit cu oameni USR. Asta este realitatea de la firul ierbii, intrebati PNL-isti mai din conducere daca nu credeti, vor confirma aceste lupte pentru putere la nivel de minister.
  • +6 (6 voturi)    
    SPORURI (Vineri, 5 martie 2021, 10:56)

    gibon47 [utilizator]

    Salarii și sporuri cât casa poporului. Statul are bani. Spor pe metrou, spor de noapte, spor pentru coborât scările la metrou, spor pentru urcat treptele la metrou, spor pentru aglomerație în metrou, spor că locuiește cu soacra, spor că e constipat, spor că are carii etc. Iar proștii care muncesc la privat au același salariu de mizerie atât pentru 8 ore cât și pentru 10 ore de muncă. Sporuri pe lumea cealaltă. Cîțule când ai de gând să faci ordine la bugetari, să tai în carne vie ?!
  • +3 (3 voturi)    
    Cand statul roman e SLAB si... (Vineri, 5 martie 2021, 14:03)

    Olyx [utilizator]

    e slabit tocmai de cei care ar trebui sa ii protejeze interesele se ajunge la ANOMALII precum cele de la Metrorex. Sa nu uitam insa ca si guvernarea liberala a pus "umarul" ( in anul de pandemie ) la perpetuarea si NU starpirea vechilor practici impuse de guvernarile PSD !...Prin cei care au condus Metrorex in aceasta perioada.