VIDEO Cum arată acum prima autostradă care va atrage bani din PNRR: „Lucrări spectaculoase. Antreprenorul a turat motoarele și progresul e vizibil”

de Victor Cozmei     HotNews.ro


Lucrari pe A3 Nadaselu - Zimbor
Foto: Captura YouTube
Prima autostradă care va beneficia de finanțare prin Planul Național de Redresare și reziliență (PNBRR) este deja în lucru, circa 42 de kilometri pe care constructorul a început execuția de câteva luni, dar cu progrese vizibile. „Constructorul a turat motoarele”, apreciază Asociația Pro Infrastructura care spune că lucrările sunt spectaculoase pe tronsonul de autostradă de la Nădășelu la Zimbor.

„Lucrări spectaculoase în superbele și capricioasele dealuri transilvănene pe Autostrada A3 Nădășelu-Zimbor. Antreprenorul general, UMB, a turat motoarele și progresul este vizibil după doar câteva luni de la startul șantierului, volumele excavate în acest scurt timp fiind impresionante”, a notat Pro Infrastructura, care a publicat un video realizat din dronă cu șantierul.

„Nici subcontractorul Zublin, recunoscut ca lider în România pe execuția de piloți forați, nu se lasă mai prejos, aducând pe lot 9 foreze pe care le-a pus la muncă în apropierea nodului Nădășelu (începutul filmării din dronă). Sperăm că antreprenorii își vor păstra efervescența în teren și le dorim cât mai PUȚINE alunecări de teren serioase (au deja trei la activ) și probleme care ar putea împinge inaugurarea celor 30 de km din AutostradaTransilvania după 2023”, a detaliat Asociația Pro Infrastructura.


---

Prima autostradă finanțată prin PNRR


În afară de cei 30 de kilometri de la Nădășelu la Zimbor, UMB mai are contractată și porțiunea de 12 km de la Zimbor la Poarta Sălajului, în total cei 42 de kilometri care sunt incluși la finanțare prin PNRR.

Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, a declarat duminică la Timișoara că primii bani pe PNRR vor veni până la finalul anului, iar pe proiectul de pe A3 vor fi făcute plăți curând.

  • „Noi avem deja o parte din proiecte (n.r. de pe PNRR) în derulare, spre exemplu autostrada A3 dintre Nădășelu și Poarta Sălajului. E în construcție și vom plăti facturi în curând. Mecanismul de decontare va fi disponibil când va fi aprobat planul întreg al României. Se fac câte două viramente anuale. Termenul de aprobare al PNRR de către comisie este septembrie. Anul acesta vor fi primele decontări”, a spus Drulă.


---

Lucrările au demarat în forță în luna februarie, atunci când zeci de utilaje ale UMB au intrat în teren pentru a amenaja șantierul. Atât de impresionantă a fost mobilizarea din acel moment încât șantierul autostrăzii părea că apăruse peste noapte.

Primele imagini video fuseseră publicate pe forumul peundemerg.ro, iar unul dintre utilizatori remarca mirat: „Incredibil cât de repede avansează UMB. Acum o săptămână nu era nimeni aici”.

3 Nădășelu - Zimbor:

Sector: SECTIUNEA 3A SI SECTIUNEA 3B, SUBSECTIUNEA 3A2: NADASELU - MIHAIESTI SI 3B1: MIHAESTI ZIMBOR
Lungime: 30.06 km
Antreprenor: Asocierea Spedition UMB - Tehnostrade - Electromontaj
Valoare: 1.39 mld lei (fără TVA) / 9.6 mil euro per km
Contract semnat: 22 septembrie 2020
Durată: 12luni proiectare + 24 luni execuție
Data finalizării: Q4 2023

A3 Zimbor - Poarta Sălajului:

Sector: SUBSECTIUNEA 3B2: ZIMBOR - POARTA SALAJULUI
Lungime: 12,24 km
Antreprenor: Asocierea SA&PE Construct - Spedition UMB - Tehnostrade
Valoare: 680,40 mil lei (fără TVA) / 11,5 mil euro per km
Contract semnat: 1 iulie 2020
Durată: 12 luni proiectare + 24 luni execuție
Data finalizării: Q4 2023

AUTOSTRĂZILE FINANȚATE PRIN PNRR


MTI propune spre finanțare prin PNRR următoarele obiective de investiții:

  • A7 – Ploiești - Buzău - Focșani - Bacău - Pașcani
Ploiești - Buzău: 63 km (6 stații cu 28 puncte de încărcare);
Buzău - Focșani: 83 km (8 stații cu 40 puncte de încărcare);
Focșani - Bacău: 96 km (13 stații cu 66 puncte de încărcare);
Bacău - Pașcani: 82 km (9 stații cu 50 puncte de încărcare);

Total: 324 km (36 stații cu 184 puncte de încărcare)

  • A8 – Tg. Mureș - Miercurea Nirajului și Leghin - Pașcani

Tg. Mureș - Miercurea Nirajului: 25 km;
Leghin - Pașcani: 34 km;

Total: 59 km (8 stații cu 40 puncte de încărcare)


  • A1 - Margina - Holdea: 9 km (2 stații cu 10 puncte de reîncărcare)
  • A3 – Nădășelu – Poarta Sălajului: 42 km (6 stații cu 30 puncte de încărcare).



CITEȘTE ȘI:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32221 vizualizari

  • -29 (37 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 iulie 2021, 11:34)

    [anonim]

    • +23 (29 voturi)    
      Lol vrei direct Germania, si te supara Grecia (Miercuri, 7 iulie 2021, 12:01)

      FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui

      Suntem la nivelul Africii cu infrastructura, dar brusc, infrastructura din Grecia continentala nu e un ideal bun pentru noi, vrem direct ca-n Germania....

      Asta imi aduce aminte de traznaia auzita de la un "antreprenor" care lucreaza cu guvernul la digitalizare: a zis ca e un avantaj ca nu avem digitalizare, caci daca am avea, cum au alte tari, n-am mai putea trece la cea mai sofisticata digitalizare.

      Imi vine sa plang razand...
    • +7 (13 voturi)    
      adevarul e (Miercuri, 7 iulie 2021, 17:06)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui

      la cat de educati sunt soferii romani in trafic, fix asta lipsea: sa nu existe limita de viteza. Bemveistul (eventual inmatriculat in BG) va fi cel mai fericit.
      Si ce daca vor fi cu taxa? Chiar crezi ca va fi atat de mare taxa, incat saracesti daca platesti? V-ati obisnuit sa va dea statul de toate: subventii la intretinere, scutiri de taxe si impozite, faina si zahar, galeata si mopul.
      • -6 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 iulie 2021, 18:07)

        [anonim] i-a raspuns lui dealucaragiale

        • +2 (6 voturi)    
          Nu ne putem civiliza (Miercuri, 7 iulie 2021, 20:14)

          dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui

          Din niciun punct de vedere atata timp cat nu ne putem respecta intre noi.
          In Italia sau in Franta de exemplu, autostrazile sunt facute din bani publici, nu?! Acolo platesti taxa de autostrada, tunel, etc. Acolo parchezi regulamentar, platesti parcarea si nu arunci mucul de tigara pe jos, asa-i?
          Vrem ca-n occident, dar nu stim sa-l construim si sa-l intretinem.
          Iar treaba cu sictir e cireasa de pe tort.
          Parol, mon cher!
          • 0 (10 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 iulie 2021, 21:12)

            [anonim] i-a raspuns lui dealucaragiale

            • -3 (7 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 iulie 2021, 21:37)

              [anonim] i-a raspuns lui

  • +14 (26 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 7 iulie 2021, 12:11)

    Wheelwright [utilizator]

    Comisia Europeana a aprobat cu cativa ani in urma ca autostrada Gilau - Bors sa poata folosi fondurile europene. S-a lucrat cat s-a lucrat la ea, apoi a venit si criza asta Covid, s-a ajuns la acest pachet economic suplimentar PNRR. Cat de netrebnici sa fim sa incepem sa folosim acesti bani SUPLIMENTARI pentru proiecte deja aprobate de UE. Ce sa inteleg de aici, ca in faimosul PNRR s-au dat copy paste la toate proiectele deja aprobate pentru a folosi fonduri europene, si au mai pus inca doua proiecte?
    Cum ne sabotam singuri, din cauza ca incompetentii nu au fost in stare sa ofere proiecte pentru a folosi banii europeni. Suntem o rusine de tara.
    • +4 (8 voturi)    
      Supracontractare (Miercuri, 7 iulie 2021, 13:53)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      De supracontractare ai auzit?
      Necesitatile Romaniei pe infrastructura de transport sunt atat de mari incat alocarile de la UE nu vor fi prea curand suficiente.
      In momentul de fata sunt mai multe proiecte decat da UE bani. Faptul ca un proiect e eligibil pentru fonduri UE nu inseamna ca s-a semnat contract de finantare cu EU pentru banii aia.
      Dupa faza cu Bechtel, Romania a reusit sa obtina aprobare pentru a baga pe fonduri UE restul din A3 neterminat de Bechtel.
      Ca e pe fonduri structurale sau fonduri PNRR e irelevant.
      Relevant e sa avem cat mai multe proiecte terminate cu bine si in timpul planificat.
      Pentru Comarnic-Brasov nu se vor gasit bani UE, de exemplu. Nu pentru ca aia nu ne-ar aproba, dar pentru ca nu sunt destui bani.
    • +3 (7 voturi)    
      vezi harta din articol (Miercuri, 7 iulie 2021, 14:49)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      Arata clar ca doar tronsonul asta din A3 e finantat pe PNRR.
      Majoritatea banilor din PNRR se duc pe A7 (Ploiesti - Pascani) si A8 (Pascani - Leghin, respectiv Tg. Mures - M. Nirajului).
  • +7 (15 voturi)    
    Eu credeam (Miercuri, 7 iulie 2021, 12:39)

    soldatu [utilizator]

    că A7 e cea mai importantă. Așa ca idee, Comarnic Brașov pe când? La anu´ și la mulți ani!
    • -9 (29 voturi)    
      Se lucreaza pe branci (Miercuri, 7 iulie 2021, 12:52)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui soldatu

      Cu un progres al lucrarilor nemaivazut, ceva nemaintalnit in Romania nici in vremea comunismului.
      Pare ca perioada comunismului este depasita cu mult de actuala perioada de propaganda rezistenta, iar comunistii sunt bine mersi printre noi si dau de halit la rezistentii naivi si infantili cu glume bune de adormit bebelusii.
      • -12 (18 voturi)    
        Nu e vorba de "Rezist" aici (Miercuri, 7 iulie 2021, 12:58)

        soldatu [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Să fim serioși. Comentariul este totuși simpatic :))
      • +4 (10 voturi)    
        Branciule, pai nu trebuia Ponta cu Sova sa o (Miercuri, 7 iulie 2021, 19:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        termine de acum 7-8 ani?
        Nu de aia au abandonat traversarea muntilor pe A1 si s-au concentrat pe Ploiesti-Brasov?
        Si in felul asta au amanat adevarata prioritate cu vreo 10-15 ani?
        Glumele cu rezistenta electrica cred ca le intelegeti doar intre voi la partid de cand cu sarmele dnei Firea.
  • -3 (23 voturi)    
    >>>>>>>>> (Miercuri, 7 iulie 2021, 13:19)

    chhe [utilizator]

    Nu fiti modesti! Autostrada pare aproape finalizata. De cand e Drula ministru, toate merg ca pe roate, muncitorii sunt entuziasti, raul, ramul ne sunt prieteni, pana si Asoc ProInfrastructura s-a imbujorat la fata.
    • -3 (13 voturi)    
      Daca stau sa ma gandesc (Miercuri, 7 iulie 2021, 18:05)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui chhe

      Cred ca la final vom spune ca Drula a fost chiar mai tare decat Ceausescu la infrastructura!

      Absolut incredibil Drula asta, face cum face si toti sunt fericiti de parca le-a intrat morcovul in fund cu tot cu frunze!

      Acum se vor intoarce si cei care au migrat in afara tarii de pe timpul lui Ceausescu si pana acum, ca au auzit ei ca la noi in tara totul a inverzit cu rezistii la putere, curge numai lapte si miere, iar fericitii diasporeni abia asteapta sa se fericeasca la cote inimaginabile de fericire absoluta, atunci cand vor veni in tara si Drula le va baga morcovul in cur!
    • -1 (11 voturi)    
      modestie (Miercuri, 7 iulie 2021, 18:25)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui chhe

      "...pana si Asoc ProInfrastructura s-a imbujorat la fata." Pai, daca nu ei, cine? Ca doare le fuse tatuc Drula pana mai -ieri!
  • -4 (18 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 7 iulie 2021, 13:52)

    IpseAnton [utilizator]

    De ce Dumbrava Buzau, 63 km, 5.062 mld lei, drum prin cimpie costa 16 mil euro/km? Cumva pentru ca licitatia este facuta de Drula? Astept injuraturi de la talibanii usrplusplus, dar dupa ce vor face calculele pe baza datelor oficiale din link-ul de mai jos.

    https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24832571-autostrada-moldovei-a7-primul-tronson-din-a7-fost-scos-licitatie-cat-costa-cei-63-dintre-ploiesti-buzau-cand-vor-gata.htm
    • +5 (13 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 7 iulie 2021, 15:09)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Sunt prevăzute șase noduri rutiere, 42 de poduri/pasaje/viaducte, patru parcări/spații de servicii și două centre de întreținere, dar și perdele forestiere de-a lungul întregii autostrăzi și stații de încărcare pentru vehicule electrice în spațiile de servicii.

      Daca vrei sa faci calculul conform standardelor de costuri, be my guest.

      De asemenea, contractele sunt, de regula, atribuite pentru sume mai mici decat sumele estimate de CNAIR.
      • -2 (8 voturi)    
        dotari (Miercuri, 7 iulie 2021, 18:29)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

        Sa-nteleg ca in proiectul initial (Bechtel) ,toate astea insirate de tine( mai putin statii incarcare electrice) nu existau? Adica aia era autostrada sau ce?
        • +6 (10 voturi)    
          idix, Bechtel nu a avut niciodata proiect (Miercuri, 7 iulie 2021, 19:54)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui atc

          Pe zona Dumbrava-Buzau
          Da, in general pana acum toate spatiile conexe nu erau incluse in pretul de baza. A3 intre Bucuresti-Ploiesti nici acum nu are decat o parcare functionala si doua-trei in executie, nici-o benzinarie(ca sa nu vorbim de statii de incarcare bla-bla, si inca vreo doua trei noduri de proiectat/ executat.
          E ca si cum ai construi casa la rosu si descoperi ca finisajele te costa cat casa.
          Sau ai pus si finisajele dar instalatiile te costa inca 25%. Sau cel mai corect ai totul la cheie dar nu ai mobila!
    • 0 (14 voturi)    
      pret. (Miercuri, 7 iulie 2021, 18:23)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      Intrebarea ta: "De ce Dumbrava Buzau, 63 km, 5.062 mld lei, drum prin cimpie costa 16 mil euro/km?"
      Raspunsul meu: Din acelasi motiv pentru care-in 2005- pe acest traseu( atunci construia Bechtel), FMI considera - urmare unui audit- ca 5,4 mil Euro/ km. este un pret prea mare. Iar acum, pe ACELASI traseu, se platesc 9,6- respectiv 11,5 mil Euro/ km.!!! Si nu mai e nici un Audit. Asta da performanta la parandarat!
      • +2 (8 voturi)    
        Ivan (Joi, 8 iulie 2021, 1:17)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Iarasi tu centrezi, tu dai cu capul? Cate laptopuri ai pe masa? Cati nervi iti fac? Pt ca sigur is vechi si puturoase, ca tatucatu Putin investeste grosul in regatul lui personal de la Marea Neagra, iar ce ramane nu e suficient si pt toata Rusia si pt echipamentele voastre, puzderie de troli! In 1941-1945 v-au dat americanii de toate de la mancare si cizme, la camioane si tancuri! Dar acum cu ce mai duceti razboiul impotriva civilizatiei? Doar cu vorba?
        • -3 (9 voturi)    
          costuri a.s. (Joi, 8 iulie 2021, 8:45)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          1."Cate laptopuri ai pe masa?" Pai, nu prea multe; adica,1 ( unu) .Ma bizui pe mintea pe care-o am, ceea ce tie sa pare ca nu-ti prea prisoseste.
          2. Cat despre mitocanii- asa cum le-am mai spus si altora ca tine- colectionez. Ma mai amuz in timpul liber; asa ca , mai trimite-mi, ca esti vesel! 3. Altfel, ai avut argumente beton la ce-am postat.E adevarat, e cu cifre si te poate lua somnul daca nu esti obisnuit.