VIDEO Podul suspendat de la Brăila: Japonezii de la IHI vor începe întinderea perechii de cabluri principale

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2021, 21:30 Monitorizari | Proiecte Infrastructura >> Articole


Podul de la Braila
Foto: youtube.com

Asociaţia Pro Infrastructura anunţă că podul suspendat de la Brăila se apropie de o nouă etapă a construcţiei, iar o firmă japoneză va întinde cablurile principale între blocurile de ancoraj. "În punctualitatea echipei din Japonia putem avea încredere, dar nu acelaşi lucru îl putem spune despre CNAIR, care de 3 ani ne promite că va rezolva problemele birocratice şi va emite autorizaţiile de construire pentru drumurile de legătură pe întreaga lungime prevăzută în proiect", afirmă reprezentanţii asociaţiei, potrivit News.

"Podul suspendat de la Brăila se apropie de o nouă etapă a construcţiei. Dacă până acum italienii de la Astaldi au ridicat cei doi piloni ai podului până la înălţimea de 192 de metri, în viitorul apropiat japonezii de la IHI vor începe întinderea perechii de cabluri principale între blocurile de ancoraj, aproximativ 2 km în linie dreaptă", arată reprezentanţii Asociaţiei Pro Infrastructură, într-o postare pe Facebook.


Aceştia adaugă că, din multe puncte de vedere, este cea mai impresionantă lucrare de infrastructură din ţara noastră.

"În punctualitatea echipei din Japonia putem avea încredere, dar nu acelaşi lucru îl putem spune despre CNAIR, care de 3 ani ne promite că va rezolva problemele birocratice şi va emite autorizaţiile de construire pentru drumurile de legătură pe întreaga lungime prevăzută în proiect", susţin reprezentanţii asociaţiei.

CNAIR a anunţat, în 4 martie, că a fost emisă autorizaţia de construire pentru 7 kilometri de drum de legătură aferenţi podului suspendat peste Dunăre în zona Brăila.

În vederea obţinerii autorizaţiei de construire pentru partea de drum de legătură, în integralitate, CNAIR a arătat că a finalizat toate demersurile necesare, urmând ca antreprenorul să transmită documentaţia pentru obţinerea autorizaţiei de construire pentru restul sectoarelor de drum de legătură în cel mai scurt timp posibil.

Ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, declara, anterior, că la Podul de la Brăila lucrările merg din plin, dar la drumurile expres de legătură nu au început încă. Ministrul afirma că autorizaţia de construire a acestor drumuri nu a fost emisă şi a cerut urgentarea demersurilor.

Intr-un interviu la HotNews.ro, ministrul Cătălin Drulă anunța că Podul suspendat peste Dunăre de la Brăila va rămâne un „muzeu” pentru că drumurile noi care trebuie de conexiune cu podul nu vor fi gata la timp.

”Sunt acele drumuri de legătură care au fost lăsate de izbeliște”, a spus ministrul Drulă.

„Spun de pe acum, un an va rămâne podul frumos, nou, al treilea pod suspendat ca lungime in Europa... va rămâne un an, 2023 dacă nu mă înșel... va rămâne un muzeu, acel termen pe care l-am popularizat. Asta ca urmare a unor inacțiuni din trecut pe care acum încercăm să le reparăm din mers”, a explicat Drulă.


„Golden Gate-ul” de peste Dunăre


Podul de la Brăila va avea trei deschideri: o deschidere principala (1120 m) și două deschideri laterale de 489,65 m pe malul Brăila și 364,65 m pe malul Tulcea. De o parte și de alta sunt două viaducte de acces în lungime de câte 110 m fiecare.

În total, podul de la Brăila va măsura aproape 2 kilometri, iar pe lângă el se construiesc și alți 23 de kilometri de drum expres.

După ridicarea celor două turnuri, care vor avea fiecare 192,64 metri și vor fi practic cele mai înalte construcții din România (dincolo de coșuri de fum sau antene), va urma operațiunea de ridicare a cablurilor uriașe de oțel care vor susține tablierul podului.

„Aproximativ 81.000 de kilometri de fir de oțel, îndeajuns cât să înconjoare pământul de două ori, se vor împleti și vor forma 16 toroane care vor alcătui două cabluri cu o lungime de doi kilometri fiecare. Greutatea totală a celor două cabluri este de peste 6.700 tone. Garanția oferită de constructorul japonez al cablurilor este de 120 de ani”, potrivit Companiei de Drumuri.

Fiecare cablu are 60 de centimetri în diametru și va susține tablierul metalic cu ajutorul tiranților. Pe fiecare mal, cablurile se vor ancora în câte un bloc de ancoraj.

Fiecare segment al tablierului metalic are o greutate medie de 250 de tone. În total vor fi 86 de segmente ale tablierului metalic care cântăresc în total peste 20.800 tone.

Lungimea totală a podului suspendat peste Dunăre este de 1.974,30 metri, iar deschiderea centrală este de 1.120 metri. Comparativ, celebrul pod Golden Gate din San Francisco are o lungime de 1.970 de metri și o deschidere centrală de 1.280 de metri.

„La momentul finalizării va fi al treilea pod din Europa din punct de vedere al deschiderii centrale și al lungimii”, notează Compania de Drumuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















58524 vizualizari

  • +27 (51 voturi)    
    Drula si Daruieste Viata (Duminică, 18 aprilie 2021, 21:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si Drula si doamnele de la Daruieste Viata au dat lectii tuturor si au aratat ca daca se vrea, se poate. Si nu in 30 de ani.

    Pe cat sunt de bune vestile, pe atat sunt de triste. Va dati seama ce ar fi putut fi, unde ar fi ajuns tara asta, ce statut social si financiar, know-how, putere economica ar fi avut tara asta daca ar fi fost condusa de oameni capabili, competenti, profesionisti si carora sa le pese de cetateni?
    • -18 (26 voturi)    
      :) (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:20)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Unul din putinele domenii in care serviciile nu au interes.
      In rest oameni capabili, competenti,profesioniști cărora le pasa de cetățeni au grija de noi.
      • -30 (34 voturi)    
        Cătălin Drulă va fi demis pentru atac la premier! (Luni, 19 aprilie 2021, 0:14)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Cătălin Drulă (omul UMB-ului) își trăiește ultima săptămână la minister. A dat destule contracte și a obținut suficienta mită pentru ele încât sa traiască ca un nabab pana la adânci bătrânețe.

        Nu a făcut nimic acest individ altceva decât show prin ziare.

        Citat:
        "Reporter: Deci premierul e un zombie politic…
        Cătălin Drulă: Da."
        • +4 (18 voturi)    
          Naiv (Luni, 19 aprilie 2021, 8:28)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          Nu-l demite nimeni pe Drula mah, ce dracu, credeam ca ai inteles. Daca-l demite , guvernul a cazut si majoritatea nu mai exista.
          • -11 (15 voturi)    
            România sta în Drulă. E demis, cade tot! (Luni, 19 aprilie 2021, 9:48)

            Rower [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Săptămâna aceasta Cătălin Drulă dispare de la minister, garantat 100%.
            • +1 (5 voturi)    
              nu cred (Luni, 19 aprilie 2021, 16:25)

              e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Rower

              Drula a actionat un pic altfel decat VVV.
              Nu cred că e la fel de ușor de înlăturat.
          • +1 (7 voturi)    
            de parca (Luni, 19 aprilie 2021, 9:53)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            nu ai sti ca ciolanu face joc de glezene pe margine, pentru un nou si vivavce usl, de i s-au incins calcaiele de atata topaiala.
        • +3 (9 voturi)    
          haha (Luni, 19 aprilie 2021, 9:37)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          isi dau foc la valiza pnl-istii daca fac asta. se duc dupa tariceanu la alegerile urmatoare.
        • 0 (4 voturi)    
          ceva (Luni, 19 aprilie 2021, 12:28)

          gicutotala [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          dovezi?
          a... stii tu.
    • +2 (10 voturi)    
      Acei oameni (Luni, 19 aprilie 2021, 7:41)

      asx [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Evident ca exista, problema e cand majoritatea populatiei e de joasa calitate si voteaza lepre. Eu ma rog ca oameni ca Drula sa profite si sa faca iremediabil cat mai multe lucruri bune, pentru ca din cauza acestei populatii bag mana in foc ca nu vor rezista mai mult de 1 - maxim 4 ani. PSD, AUR si nu numai, bat la usa.
  • +11 (23 voturi)    
    ... (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:05)

    Malone_M [utilizator]

    Conducatorii sunt alesi dupa chipul si asemanarea majoritatii electoratului. Mandria prosteasca a tinut loc de spitale noi, sosele moderne, un sistem de educatie sau de sanatate evoluat. Sa vedem cat ne mai tine ca inca nu sunt semne evidente de vindecare.
    • -6 (10 voturi)    
      Sigur nu sunt semne (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:40)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

      Dacă erau sănătoși la cap aveam un pod de acum zece ani la Silistra. Și pe stilul Boston aveam un tunel pe sub Dunăre la Galați :)
      Dar bine și așa
      • +1 (7 voturi)    
        acum (Luni, 19 aprilie 2021, 9:58)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        10 ani?
        Pai chiar crezi ca pesedacii tai au facut si fac altceva decat gargara? N-or fi avut timp saracii de ei, din 2012 pana acum. Ei, oricum nu-i pierdere mare. USL-ul iese pozitiv ca-s hotomanii astia de la pnl la guvernare.
    • +10 (16 voturi)    
      majoritatea electoratului? (Luni, 19 aprilie 2021, 0:42)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

      nu voteaza...
      • +3 (7 voturi)    
        Cum adica?!? (Luni, 19 aprilie 2021, 9:25)

        Nostalgicul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Exista si vot indirect, prin neprezentarea la vot!

        In 2016, pedesereul a castigat o majoritate clara,cu numai 18% voturi directe,si 62% voturi INDIRECTE, dar la fel de eficiente, cei ce nu s-au deranjat sa mearga la alegeri!

        Sunte de 31 de ani in libertate,daca romaniii ar fi vrut autostrazi sau pod peste Dunare, cu siguranta ca se realizau de mult!
  • -21 (25 voturi)    
    .. (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:17)

    ak33 [utilizator]

    Intrebare:de ce podul suspendat de la Brăila și nu podul suspendat de la tulcea?
    • -3 (9 voturi)    
      Dinogetia (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:37)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Dacă ar fi sa-I impacam pe toti ar trebui numit Dinogetia bridge. Romanii ar știi de ce.
    • +10 (14 voturi)    
      Podul de la Tulcea??? (Duminică, 18 aprilie 2021, 23:47)

      Qxx [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Podul este construit într-adevăr pentru a face legătura cu Tulcea și Constanța dar e la vreo 65 de km de Tulcea.
    • +12 (18 voturi)    
      Incerc sa dau eu un raspuns (Luni, 19 aprilie 2021, 0:29)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Poate pentru ca e la Braila si nu la Tulcea?
    • +12 (18 voturi)    
      e o gluma? (Luni, 19 aprilie 2021, 0:43)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Pai Braila e la doi kilometri de pod, iar Tulcea la vreo 90!
      • -2 (4 voturi)    
        Județul (Luni, 19 aprilie 2021, 12:18)

        daniel2111p [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        E vorba de județele Brăila și Tulcea.
        • -2 (4 voturi)    
          .. (Luni, 19 aprilie 2021, 12:35)

          ak33 [utilizator] i-a raspuns lui daniel2111p

          Ce iti bati capul, nu ii vezi ce inteligenta au? Ei nu realizează ca acest pod leagă doua județe, în viziunea lor leagă un oraș de un județ.
          • +1 (3 voturi)    
            leaga judete, dar oamenii se refera la un loc (Luni, 19 aprilie 2021, 18:57)

            andimi [utilizator] i-a raspuns lui ak33

            leaga judete, dar oamenii se refera la un loc cand boteaza un pod. Spui podul de la Ialomita sau podul de la Giurgeni?
    • -2 (6 voturi)    
      sti ce-i aia (Luni, 19 aprilie 2021, 9:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      harta?
  • +1 (7 voturi)    
    Hai rapid acum și un pod la Călărași (Luni, 19 aprilie 2021, 8:50)

    nick24 [utilizator]

    că tot șantierul e pe teren.
    Podul de la Călărași ar fi MULT mai folositor pt transportatori și pt turism.
    Ar scurta drumurile nord ( Moldova, Ucraina, Polonia, etc) - sud ( Bulgaria, Grecia, Turcia, Orient)
    Ar decongestiona podul Giurgiu și centura Bucureștiulul.
    Ar scurta drumul către litoralul românesc și bulgăresc pt cei din Muntenia.
    • +1 (1 vot)    
      ar fi bun, (Marţi, 20 aprilie 2021, 7:43)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      dar nu cred ca-l vor bulgarii........(?!!!)
  • +6 (8 voturi)    
    Ne-am (Neam) prostit de politica ! (Luni, 19 aprilie 2021, 9:16)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Facem ceva, inceput demult, continuat acum, iar singurele comentarii sunt despre "ce bun/ce prost" este un ministru.

    Daca incepea proiectul podului pe 01.01.2021, intelegeam sa criticam/laudam actualul ministru,

    E proiectul ROMANIEI, incetati cu politica !

    N-a inceput (cu atat mai mult terminat) niciun ministru un proiect atat de mare, nici macar "El Lider Dragnea", care se lauda in campanie cu 9 spitale uriase la nivel national.

    Se face CEVA NOU in Romania...

    Sa ne amintim de celebra placa "Inceput de Basescu, terminat de Oprescu". Podul ala exista, dar probabil doar 10% dintre cei care-l traverseaza zilnic ii stiu istoria.
  • -1 (7 voturi)    
    Cine e CNAIR? Extraterestrii? (Luni, 19 aprilie 2021, 9:19)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Am o impresie buna despre Drula si sper sa continue si sa confirme ca isi face treaba, dar nu pot sa nu ma intreb:

    Cine sunt, domnule, acei oameni din CNAIR, care au intarziat si poate inca intarzie acele avize?

    Este evident ca o data cu ministrii incompetenti care au plecat, au si toti aia incompententi din administratie.

    Domnule Drula, cine sunt aia care au intarziat avizele? Ce solutie avem sa-i dam afara sau sa-i fortam sa-si faca treaba?

    Avem nevoie de legi care sa schimbe din temelii unele lucruri, altfel lucrurile vor merge aproape la fel de incet.

    As vrea ziaristiic cand il mai prind pe Drula sa-l intrebe de lucrurile structurale care trebuie schimbate.
    • -6 (10 voturi)    
      >>>>> (Luni, 19 aprilie 2021, 10:24)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      Se vede treaba ca iti place de drula, nu trebuie sa mai spui. Se vede si ca nu stii ce inseamna aviz de incepere a lucrarii si de cate alte lucruri depinde acest aviz. Se mai vede si ca nu te-ai prins ca toata treaba e un PR al lui Drula, adica daca nu venea el la minister, podul ar fi fost muzeu. Vrajeli ieftine.
      • +1 (5 voturi)    
        Am atins un nerv? :))))) (Luni, 19 aprilie 2021, 17:52)

        MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        Cumva te-a atins ideea de "dat afara" ? :)))
        Te simti?

        Ce e rau in a da un sut in fund tuturor nesimtitilor de la stat care au intarziat si intarzie inca aprobarea de avize.
        Insumat, cati oameni, si cate ore si nervi au fost consumate in trafic, din princina unor oameni care nici portari nu ar fi angajati in privat?
  • +3 (7 voturi)    
    Drula... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:53)

    Cataleya [utilizator]

    ...nu are absolut nicio legatura cu Podul de la Braila.
    Constructia podului s-a mentinut in parametri preconizati inca de la inceputul proiectului.
    Ce ar putea face Drula, ar fi sa puna presiune pe cei care ar fi trebuit sa termine drumurile de acces, dar in rest Drula n-are absolut niciun merit pt constructia podului in sine
    Nu-l mai bagati acum pe Drula in toate proiectele din tara, ca nu e cazul si deveniti caraghiosi. Azi maine o sa incepeti sa-i pictati chipul prin biserici!